Reklama

Reklama

Reklama

Polska i Węgry: zielona wyspa kontra czarna owca UE - porównanie potencjału gospodarczego

5 listopada 2014, 06:00
Na początku 2004 roku wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI (Consumer Price Index) w Polsce był niższy niż na Węgrzech. Węgierscy konsumenci największy wzrost cen odczuli w marcu 2009 roku, gdy inflacja CPI poszybowała do poziomu 9 proc. Polscy konsumenci odczuli największy wzrost cen w maju 2011 r. Wtedy wskaźnik inflacji konsumenckiej wynosił 5 proc. Wysoka inflacja jest zjawiskiem złym, tak samo jak deflacja, która dławi gospodarkę. Niestety w ostatnim czasie w obu krajach zagościła deflacja. We wrześniu 2014 r. w Polsce odnotowano zniżkę cen towarów i usług na poziomie 0,3 proc. Nieco głębszy spadek (o 0,5 proc.) zanotowano w Węgrzech.
Na początku 2004 roku wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI (Consumer Price Index) w Polsce był niższy niż na Węgrzech. Węgierscy konsumenci największy wzrost cen odczuli w marcu 2009 roku, gdy inflacja CPI poszybowała do poziomu 9 proc. Polscy konsumenci odczuli największy wzrost cen w maju 2011 r. Wtedy wskaźnik inflacji konsumenckiej wynosił 5 proc. Wysoka inflacja jest zjawiskiem złym, tak samo jak deflacja, która dławi gospodarkę. Niestety w ostatnim czasie w obu krajach zagościła deflacja. We wrześniu 2014 r. w Polsce odnotowano zniżkę cen towarów i usług na poziomie 0,3 proc. Nieco głębszy spadek (o 0,5 proc.) zanotowano w Węgrzech. / Forsal.pl
Polska i Węgry przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. Jak kraje z byłego bloku wschodniego poradziły sobie w nowej rzeczywistości? Zobacz porównanie wybranych wskaźników makroekonomicznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Powiązane

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak