Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polska i Węgry: zielona wyspa kontra czarna owca UE - porównanie potencjału gospodarczego

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Na początku 2004 roku wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI (Consumer Price Index) w Polsce był niższy niż na Węgrzech. Węgierscy konsumenci największy wzrost cen odczuli w marcu 2009 roku, gdy inflacja CPI poszybowała do poziomu 9 proc. Polscy konsumenci odczuli największy wzrost cen w maju 2011 r. Wtedy wskaźnik inflacji konsumenckiej wynosił 5 proc. Wysoka inflacja jest zjawiskiem złym, tak samo jak deflacja, która dławi gospodarkę. Niestety w ostatnim czasie w obu krajach zagościła deflacja. We wrześniu 2014 r. w Polsce odnotowano zniżkę cen towarów i usług na poziomie 0,3 proc. Nieco głębszy spadek (o 0,5 proc.) zanotowano w Węgrzech.
Na początku 2004 roku wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI (Consumer Price Index) w Polsce był niższy niż na Węgrzech. Węgierscy konsumenci największy wzrost cen odczuli w marcu 2009 roku, gdy inflacja CPI poszybowała do poziomu 9 proc. Polscy konsumenci odczuli największy wzrost cen w maju 2011 r. Wtedy wskaźnik inflacji konsumenckiej wynosił 5 proc. Wysoka inflacja jest zjawiskiem złym, tak samo jak deflacja, która dławi gospodarkę. Niestety w ostatnim czasie w obu krajach zagościła deflacja. We wrześniu 2014 r. w Polsce odnotowano zniżkę cen towarów i usług na poziomie 0,3 proc. Nieco głębszy spadek (o 0,5 proc.) zanotowano w Węgrzech. / Forsal.pl
Polska i Węgry przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. Jak kraje z byłego bloku wschodniego poradziły sobie w nowej rzeczywistości? Zobacz porównanie wybranych wskaźników makroekonomicznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (48)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • eliza
  2016-01-06 19:39
  Węgry czarna owca UE? Kto to pisał? Jedyny kraj który nie klękał przed brukselą i berlinem. Poza tym jak można porównywać PKB Polski 37 mln kraju do PKB 10 mln Wegier? Dajcie sobie spokój z pisaniem takich tekstów bo się tylko ośmieszacie.
  2
  zgłoś
 • heh
  2015-11-17 11:06
  PNB ?? to jeszcze policzmy PMB czyli produkt majątkowy brutto, bo to dopiero jest potencjał , kiedy za pieniądze polskiego mieszczucha przechodzące przez Brukselę trafiają do nieroba polskiego rolnika, który ma klimatyzację w maszynach rolniczych i muzykę jak na wakacje i dotację od hektara. TAJNE PODATKI TO DOPIERO POTENCJAŁ KRADZIEŻY.
  2
  zgłoś
 • heh
  2015-11-17 11:01
  Esu masz stare dane o bezrobociu , dziś mamy 2015 rok, a nie 2013 rok ... hahahahahaha
  5
  zgłoś
 • eryko
  2015-07-18 13:59
  Wielcy ekonomisci z forsala zapomnieli wspomniec o jednym waznym szczegole - polskie PKB jest budowane na kredytach !! Czy jezeli ktos pozyczy mi 20 000 PLN i ja kupie za nie samochod to czy moge powiedziec ze wzbogacilem sie o 20tys ? Oczywiscie ze nie! O to od lat robi Polska, jednak zadluzajac sie na miliardy !!! TAkie statystyki to tylko lep dla zwyklych obywateli ktorzy nie do konca rozumieja czym PKB tak naprawde jest. Wegrzy, przynajmniej w ostatnich latach , nie pozwalaja wywozic kapitalu za granice , opodatkowali zagraniczne koncerny i nie zadluzaja sie na tak wielka skale jak Polska !!! Realnym wskaznikiem tego co dzieje sie w Polsce jest ponad 3 miliony osob za granica i kolejnych 50% mlodych ludzi ktore mysli o wyjezdzie z kraju zaraz po skonczeniu szkoly !!!
  4
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • adam bala
  2015-07-17 18:10
  Hahaha. Polska w ruinie. Dobry materiał dla nieprzyjaciół Polski których mnóstwo tu widać w poniższych komentarzach. Myslę ,że ich autorami są albo wielbiciele poprzedniego systemu albo też ruskie trole. Trzeba być ślepym i głuchym aby nie widzieć,że żyjemy we wspaniałym kraju. Dumą mnie napawa nasz pięknie rozwijający się kraj. Wioski i miasta pięknieją. Wreszcie mamy piękne drogi, jeździmy po całym świecie. Jestem przekonany ,że nigdy w naszej historii nie było tak dobrego czasu. Tylko ślepota i krótkowzroczność albo złe intencje kierują autorami krytycznych komentarzy. Gnijcie w waszej nienawiści!!!Ja korzystam z życia i ciesze sie Polską!!! Nie zamienie jej na żaden inny kraj !!!
  69
  zgłoś
 • 12345
  2015-07-16 12:49
  u nas jest ogromne bezrobocie ukryte - vide studenci
  PKB nominalny nasz jest obecnie niższy niż byłw 2008 roku - porażka
  dość podać, że w tym 4 razy mniejszym kraju produkuje się tyle samochodó co u nas a w 8 razy mniejszej Słowacji produkuje się 2 x tyle
  4
  zgłoś
 • ms
  2015-07-16 12:42
  PKB - Magiczny wskaźnik dobrobytu dla kapitalistów działających w Polsce.
  Co z tego, że rośnie wartość dóbr i usług wytworzonych w Polsce skoro korzyści są transferowane za granicę.
  Gdyby skorygować ten wskaźnik do rzeczywistej wartości kapitału, która zostaje w danym kraju, to daleko byłoby nam jeszcze do Węgrów...
  1
  zgłoś
 • mika
  2015-07-16 10:15
  Zrobilibyście porównanie PNB. Po co komu PKB, skoro połowa zysków z produkcji w naszym kraju i tak jest w obcych rękach.
  1
  zgłoś
 • Robson61
  2015-07-06 11:52
  Pięknie to wygląda na wykresie, tyle że nie przekłada się na nasze portfele. PKB rośnie a ile ludzi głodem przymiera. Programy dla młodych, o ludziach w średnim wieku i starszych nikomu nie chce się nawet pomyśleć. Co najwyżej jak im zaszkodzić. I tak wystają w kolejkach do lekarzy i zasiłki, znosząc tony nikomu nie potrzebnych świstków zaświadczeń. Bo nawet nikt tego nie jest w stanie przeczytać nie mówiąc nic o jakiejkolwiek weryfikacji.
  Ministerstwo "Zdrowia" co kwartał zmienia chorym leki refundowane, co zamiast leczyć dobija chorych. Wszystko by chory jak najszybciej zmarł i ZUS nie wypłacał Rent i Emerytur.
  Pomoc Społeczna to fikcja istniejąca wyłącznie dla ludzi tam zatrudnionych, potrzebujący na pomoc już liczyć nie mogą bo środki pomocowe zostają na pokrycie wypłat dla urzędników PS oraz nagrody, trzynastki na świadczenia nie ma już kasy. Wymyślają mnóstwo świadczeń i do każdego zatrudniają kolejne armie nieudolnych pracowników. PS prowadzi nawet segregację opiekunów osób niepełnosprawnych. Dla opiekuna dziecka, któremu pomaga rodzina 1200 zł. zaś dla opiekuna osoby dorosłej której nikt nie pomaga 520 zł a nie daj Boże gdyby opiekun jakimś cudem zarobił kilka złotych to zostanie pozbawiony i tak śmiesznej niby pomocy.
  Tak za każdego rządu wskaźniki są wspaniałe tylko ludzie nie wiedzieć czemu żyją w nędzy i głodem przymierają lub schodzą w kolejkach do niby lekarzy. Posłowie i administracja oraz Rząd żyją w europie i narzekają na zbyt niskie uposażenie. Biedota chorzy i starzy żyją w czwartym świecie i ze zgotowanego przez wybrańców Narodu luksusu z głodu zdychają, głupcy.
  1
  zgłoś
 • MrTommy
  2015-06-25 15:24
  Ech malkontenci!
  Jak miło patrzeć na wykresy!
  Kto z Was był na Węgrzech?
  Ja bywam tam co roku , od kilku lat jeżdżę na Majowy weekend i widzę co tam jest, ten kraj stanął w rozwoju gospodarczym i stoi nadal! Pobocza drogi kosi się tam kosą,nie spalinową, lecz zwykłą, taką jak nasi dziadowie kosili.
  S\Motoryzacja, też stanęła na poziomie lat osiemdziesiątych, czym tu sie zachwycać?
  W mojej ocenie ten kraj jest jakieś 10 - 15 lat za Polską!,
  1
  zgłoś
 • mmo
  2015-06-25 11:53
  Co drugi komentarz to marudzenie w stylu "zagraniczne koncerny to ...zagraniczne koncerny tamto..." Puknijcie się w głowę.
  2
  zgłoś
 • fdgfdgfdg
  2015-05-19 14:15
  jedno, o czym nie wspominacie to to,. że PKB w Polsce jest generowane masowo przy pomocy ZAGRANICZNYCH SIECI, a Węgrzy chyba mają jeszcze dużo krajowych firm?
  2
  zgłoś
 • Januszek
  2015-05-19 09:08
  BRAWO Redakcjo to już porównujecie Polskę z jakimiś małymi Węgrami?? NA totalne dno spadliśmy, może niebawem porównacie nas do Mołdawii albo Białorusi - porównujcie nas do Niemiec i jak bardzo jesteśmy za nimi
  12
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • ~ted
  2015-05-19 07:00
  Polska i Węgry - PKB w standardzie siły nabywczej (PPS) -- Co to za wykres z DUPy ?? Jak parytet siły nabywczej w Polsce może być 4 razy większy niż na Węgrzech ?? Przecież ten wskaźnik nawet w Niemczech nie jest 4 razy większy niż w Polsce !!!
  2
  zgłoś
 • zxcv
  2015-05-19 01:20
  Jaki jest sens przywoływania tych wykresów w dniu dzisiejszym skoro sytuacja zdążyła się już znacznie zmienić, a wykresy kończą się na 2013 roku?
  8
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • wiesieq
  2015-04-28 11:09
  Propaganda sukcesu, niczym za najlepszych lat PRL. Tylko wówczas porównywaliśmy się do zgniłego zachodu.
  O miałkości wybranych wskaźników już pisano na tym forum więc nie będę powielał tematu.
  Porównanie akurat Węgier i to w okresie ostatnich 15 lat jest co najmniej zaskakujące. Przecież w 2010 r. po rządach socjalistów ten kraj był bankrutem.
  Dzisiaj Węgry CIT 10-19% a Polska 19% (i podwójne opodatkowanie sp z o.o.). Do tego ogromny program finansowania małego biznesu i opodatkowanie dużych sieci handlowych i banków zagranicznych. W Polsce natomiast mamy ubijanie małych firm i podatnika a wspieranie dużych korporacji (vide ostatnia batalia o ustawę o OZE).
  Wiele wyjaśnia to, że autor nawet nie miał odwagi podpisać sie swoim nazwiskiem.
  4
  zgłoś
 • tomijw
  2015-04-27 21:47
  Ciekawa prezentacja, ale już ją czytałem na forsal.pl
  0
  zgłoś
 • POpelina
  2015-04-27 21:08
  Skoro autor tekstu nie podpisuje się pod nim to w sumie dobrze o nim ,a źle o tekście świadczy .
  6
  zgłoś
 • asda
  2015-04-27 20:40
  Statystyki eurostatu, jakiej tu zabrakło, to siła nabywcza przeciętnego wynagrodzenia... a w 2013 byliśmy na tym samym poziomie, co Węgrzy, tyle że oni startowali ze znacznie niższego poziomu... Jeśli utrzymają, tak wysokie tempo wzrostu, to w ciągu kilku lat, znacząco nas wyprzedzą... i to jest dowód na skuteczność polityki Orbana... tempo bogacenia się obywateli... Głosujcie na partię zmiany - KORWiN, byle nie na obrońców banków i korporacji, które podatków w Polsce praktycznie nie płacą... Po-Psl
  4
  zgłoś
 • misty
  2015-02-23 14:18
  25 lat nam zajęło nam dogonienie tej czarnej owcy. 25 lat!!!
  10
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej