Co prawda, 25 procent Polaków uważa, że ich sytuacja materialna w minionym roku się pogorszyła, ale dwa lata wcześniej podobnego zdania była jedna trzecia badanych.

Tymczasem 22 procent badanych uważa, że żyje im się trochę lepiej. Ponadto 31 procent ankietowanych liczy, że ich sytuacja ulegnie poprawie.

Z sondażu wynika również, że mężczyźni częściej się bogacili (29 proc.) niż biednieli (21 proc.). Odwrotna proporcja jest u kobiet. Poprawę stanu portfela odczuło 16 procent Polek, zaś zdaniem 29 procent, sytuacja zmieniła się na gorsze.

>>> Czytaj też: Polak pracuje trzy lata krócej niż przeciętny Europejczyk

Reklama

Lepiej wiedzie się młodym. W grupie do 24 lat poprawę odczuł co piąty (26 proc.) Polak. Najwięcej, bo 34 procent zadowolonych, jest w grupie wiekowej 25-39 lat. W wyższych grupach wiekowych sytuacja jest gorsza. Wśród badanych w wieku przedemerytalnych biedniejszych jest 3 razy więcej niż bogatszych.

Poprawy w swoich finansach nie odczuwają mieszkańcy średnich miast - do 200 tysięcy mieszkańców. W największych ośrodkach zadowolonych z sytuacji materialnej jest 32 procent respondentów.

Najbardziej obawiamy się spadku dochodów (29 proc. wskazań). Prawie co czwarty Polak z niepokojem spogląda na inflację. Co piąty boi się utraty pracy. Jednak 41 procent ankietowanych nie obawia się żadnych problemów.

Więcej - w "Pulsie Biznesu".