Europejska strategia ma się skupiać m.in. na walce z radykalizacją, przemytem broni czy finansowaniem terroryzmu. Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans powiedział, że Bruksela przyjrzy się sposobom wzmocnienia strefy Schengen w ramach już istniejących możliwości prawnych. "Jesteśmy przekonani, że Schengen jest częścią rozwiązania, a nie częścią problemu" - powiedział.

Timmermans dodał, że Komisji zależy też na postępie w pracach nad systemem wymiany danych pasażerów linii lotniczych. Przepisy w tej sprawie utknęły w Parlamencie Europejskim który uważa, że stanowią one zagrożenie dla swobód obywatelskich. "Jeśli Parlament uzna, że trzeba zmienić propozycję Komisji w tej sprawie, jesteśmy gotowi do debaty" - powiedział. Wiceprzewodniczący podkreślił jednocześnie, że Unia musi podjąć działania, które dadzą nadzieję i pewność wszystkim wspólnotom - bez względu na religię czy pochodzenie - że Europa jest ich domem.

"Widzimy dziś, że w niektórych krajach członkowskich większość społeczności żydowskiej nie wie czy ma przyszłość w Europie, to wielkie wyzwanie dla unijnej integracji" - dodał. Sprawom związanym z bezpieczeństwem i z walką z terroryzmem w połowie lutego zajmą się przywódcy państw członkowskich.

>>> Czytaj też: Europa oblała test z braterstwa. Czy istnienie UE ma sens?

Reklama