Raport na ten temat przygotowali eksperci firmy doradczej EY.

Doradca do spraw nieruchomości, Katarzyna Lubaś podkreśla, że w najbliższych miesiącach rynek mieszkaniowy nie powinien się znacząco zmienić. Eksperci prognozują wzrost liczby oddanych do użytku mieszkań przy jednoczesnym utrzymaniu taniego kredytu oraz większym zainteresowaniu zakupami za gotówkę. Te czynniki, zdaniem rozmówczyni IAR, będą się równoważyć, bo przełoży się to na stabilizację cen. Większym zainteresowaniem będą cieszyć się mieszkania luksusowe oraz o wyższym standardzie.

Firma zbadała też rynek biur, magazynów oraz centrów handlowych. Anna Kicińska, kierownik grupy rynku nieruchomości w EY prognozuje, że inwestorzy będą stawiali na mniejsze galerie handlowe. Ekspertka informuje IAR, że rośnie zainteresowanie mniejszymi miejscowościami, takimi jak Kalisz, Leszno czy Zielona Góra. Największe inwestycje, których zakończenie budowy planowane jest na lata 2015-2016, to Galeria Posnania w Poznaniu, Zielone Arkady w Bydgoszczy, Tarasy Zamkowe w Lublinie i Sukcesja w Łodzi. W najbliższych latach funkcje handlowe będą ustępować rozrywkowym.

W sektorze mieszkaniowym pozytywnie na popyt wpływają rekordowo niskie stopy procentowe. Odwrotnie działa konieczność posiadania wkładu własnego.

Raport opublikowano w miniony wtorek.