"O ile mi wiadomo niedawno rozpoczęły się dopiero prace zespołów ministerstwa finansów i Narodowego Banku Polskiego nad harmonogramem wstąpienia Polski do strefy euro. Ale żadna decyzja o terminie do systemu ERM II czy o parytecie wymiany złotego nie została jeszcze podjęta" - powiedział agencji ISB Waldemar Pawlak.

Wcześniej tego samego dnia PAP podało, powołując się źródło w resorcie finansów, że Polska wstąpi do systemu ERM II na przełomie I i II kwartału 2009 r.

Także w środę prezes NBP, Sławomir Skrzypek, powiedział dziennikarzom, że nie został poinformowany o jakichkolwiek decyzjach związanych z terminem wejścia do ERM II.

Reklama

Ministerstwo finansów w komunikacie podało jednak, że "potencjalny termin wejścia do ERM2 w pierwszej połowie 2009 r. jest zgodny z intencją spełnienia kryteriów konwergencji w 2011 r".

Resort określił jednak jako nieprawdziwe informacje prasowe o ustaleniu kursu parytetowego złoty/euro w październiku. "Ustalenie kursu centralnego jest najistotniejszym, poufnym, ale przede wszystkim finalnym elementem procedury przystąpienia do mechanizmu kursowego. Jest poprzedzone okresem konsultacji pomiędzy władzami fiskalnymi i monetarnymi danego kraju a Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym" - napisano w komunikacie.

We wtorek wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska mówiła dziennikarzom, że harmonogram wejścia do strefy euro jest gotowy i rząd powinien go zatwierdzić do końca października. Następnie rozpoczną się rozmowy z Komisją Europejską. Wiceminister poinformowała, że harmonogram opisuje cztery etapy procesu przyjmowania euro. Mają one być przygotowane tak, aby decyzja o przyjęciu nas do strefy euro mogła zapaść w połowie 2011 r.

Pierwszy etap to okres przed wejściem do systemu ERM2, drugi to czas przebywania w systemie ERM2 do momentu podjęcia decyzji przez KE w sprawie przyjęcia Polski do strefy euro. Trzeci etap to czas od momentu podjęcia tej decyzji do początku 2012 r., kiedy euro formalnie zastąpi złotego, a czwarty etap opisuje początkowy okres przebywania Polski w strefie euro.

Z kolei raport o korzyściach i kosztach przystąpienia Polski do strefy wspólnej waluty jest przygotowywany w NBP i według wtorkowego komunikatu banku centralnego ma on być gotowy w grudniu.

Jednak we wtorek NBP poinformował, że zmienił się szef zespołu przygotowującego raport: zamiast dr. Cezarego Wójcika szefem jest obecnie prof. Karol Lutkowski. Jak wyjaśnił NBP, zmiana wynika z "konfliktu pracowniczego", ponieważ kandydatura na zastępcę dyrektora biura nie została zaakceptowana przez prezesa Skrzypka, który mianował inną osobę.

AL, ISB, PAP