Na pytania odpowiadali doświadczeni doradcy inwestycyjni z Union Investment: Ryszard Rusak i Dariusz Lasek

Przedstawiamy zapis przeprowadzonego czata

Największy dramat to fundusze akcji

jk: Dzień dobry. Ulokowałem pieniążki w funduszach akcji. Proszę powiedzieć, czy fundusze kupują teraz akcje, kiedy są takie tanie. Jeśli tak, to kiedy odzyskam swoje pieniądze - za rok, dwa, czy jak mówią mi doradcy - za 5-6 lat?

Reklama

Ryszard_Rusak: Obecne ceny są atrakcyjne z historycznego punktu widzenia i oczywiście fundusze kupują odpowiednio wybrane spółki.

jk: Wiem, że ceny są atrakcyjne, tyle, że mnie interesuje czy obecne zakupy są w stanie zniwelować moje straty. I to w jakim czasie?

Ryszard_Rusak: Ze względu na spowolnienie gospodarcze oraz wynikający z tego spadek zysków spółek wzrosty indeksów będą raczej umiarkowane. Zniwelowanie strat zależy od ich wielkości. Sądzę że wzrost giełdy o np. 50% zajmie ok. 2-3 lat.

Kola: Witam. Czy to oznacza, że indeksy giełdowe nie będą już spadać?

Ryszard_Rusak: Oczywiście, że takiej gwarancji nie ma.

hgorski: Czy można zakładać, że wartość funduszy akcji rośnie/maleje dokładnie tak jak giełda?

Ryszard_Rusak: Giełda wyprzedza trendy w gospodarce o ok. 6 miesięcy, ale związek giełdy z gospodarką jest oczywisty.
A może inwestować w obligacje

Kola: Czy zatem kupowanie dziś akcji jest atrakcyjniejsze niż inwestowanie w obligacje?

Dariusz_Lasek: Obecnie jesteśmy w takim punkcie trendu koniunktury, że zbliża się okres obniżenia stóp procentowych. A to jest dobry moment na inwestowanie w fundusze obligacji.

Krzysztof: Z Pańskiej wypowiedzi wynikałoby , że najgorsze jeszcze przed funduszami

Dariusz_Lasek: To zależny przed którymi. W najbliższym czasie wyniki funduszy obligacyjnych będą najprawdopodobniej lepsze od funduszy akcji. W ubiegłym kwartale fundusze obligacyjne zarobiły ok. 4%, co było nieosiągalne dla funduszy akcji. Jednak po dobrym okresie dla funduszy obligacji zawsze przychodzi czas na fundusze akcji.

Bartek: Czy spodziewać się można wzrostów na funduszach obligacji polskich , czy możemy oczekiwać ze RPP będzie obniżała stopy procentowe?

Dariusz_Lasek: Gorszy wzrost gospodarczy w przyszłym roku zmusi RPP do obniżeń stóp procentowych, co w perspektywie pomoże przedsiębiorcom i poprawi ich zyski.

A może przenieść środki na lokaty bankowe

Bartek: Czy bezpieczniej jest trzymać środki w banku czy w funduszu, dużo słyszy się o upadkach bankow itp. ?

Dariusz_Lasek: W związku z tym, że pracujemy w funduszu, powinniśmy powiedzieć, że lepiej w funduszu ;) Ale prawda jest taka, że kryzys światowy nie będzie tak oddziaływał na polskie banki jak na Zachodzie, ale czujność trzeba zachować.

Dariusz_Lasek: Niemniej jednak istnieje prawdopodobieństwo, że stopy zwrotu w funduszach dłużnych będą ostatecznie wyższe niż zyski z produktów bankowych w najbliższym roku.

Teraz na pewno nie warto uciekać

rad66: Kolejne pytanie z mojej strony, czy warto zainwestowane rok temu pieniądze wypłacać z funduszy w tym momencie? Straciłem ponad połowę tego co zainwestowałem.

Ryszard_Rusak: Decyzja powinna zależeć od horyzontu inwestycyjnego, jeżeli jest odpowiednio długi (4-5 lat) to obecnie nie jest dobry moment do sprzedaży jednostek. Ważne jest w jakim funduszu posiada Pan środki , najlepiej jeżeli jest to dobry klasyczny fundusz polskich akcji.

Jak wynagradzani są zarządzający funduszami

tortilla: Proszę mi szczerze odpowiedzieć, czy doradcy w funduszach otrzymują wynagrodzenie prowizyjne. Jeśli tak to czy od obrotu czy od wyniku danego funduszu? A co jest w przypadku strat?

Ryszard Rusak: W większości TFI premia zarządzającego jest uzależniona od wyników funduszy.

tortilla: Czy to oznacza, że przy obecnych stratach Panowie nie mają premii?

Ryszard Rusak: Premie są mocno ograniczone.

A może fundusze dolarowe

Jola: Witam, czym spowodowana jest dobra koniunktura na UniDolar Obligacje?? czy ta sytuacja ma szansę się utrzymać?

Dariusz Lasek: Po długim czasie osłabiania się dolara, kryzys dotarł także do Europy. To pozwoliło odetchnąć dolarowi i odrobić część strat.

Jola: Jakie są perspektywy dla funduszy obligacji UniDolar? czy warto w nie inwestować na krotka perspektywę? wybrać dolary, czy złotówki?
Ryszard_Rusak: Tak jak wcześniej mówiłem ważny jest horyzont inwestycyjny i profil ryzyka.

Jola: Ale nie sadze, żeby umacnianie się dolara względem złotówki było jedyna przyczyna takich wzrostów na funduszu UniDolar. Jak to, co dzieje się obecnie na rynku (zwłaszcza w Stanach) może wpłynąć na wyniki tego funduszu?

Dariusz_Lasek: Fundusz UniDolar Obligacje jest w dobrej sytuacji dlatego, że nie inwestował w przedsiębiorstwa w USA, ale w duże inwestycje międzynarodowe, np. inwestycje Banku Światowego.

relaks: Witam, zaobserwowałem ostatnio, że na funduszu dolarowym w złotówkach można-było zarobić niezłą kasę. Mam pytanie czy jeszcze jest czas żeby kupić jednostki tego funduszu?

Dariusz_Lasek: To czy koniunktura na dolara się utrzyma zależy od rozwoju sytuacji gospodarczej w USA. Jak Państwo myślą czy to już koniec kryzysu?

Czy można zawiesić wpłaty do funduszu

Joanna: Witam, straciłam prace, nie mam z czego wpłacać na fundusz, który i tak jest stratny, czy mogę "zawiesić" wpłaty na jakiś czas?

Dariusz_Lasek: Czy chodzi o plan systematycznego oszczędzania? Generalnie do funduszy otwartych (a takimi zarządzamy) można wpłacać i wypłacać w dowolnym czasie.

Joanna: Zobligowałam się na 10 lat, co miesiąc 200 zł.

Dariusz_Lasek: W planie indywidualnym UI limit roczny wynosi 2400 PLN. Nie musi Pani wpłacać co miesiąc, chociaż taka była początkowa deklaracja. Ważne, żeby na koniec roku limit został zrealizowany. W planach systematycznych limit jest określony rocznie - nie ważne czy wpłacamy systematycznie czy jednorazowo.

karolina: posiadając fundusz 10 letni, można po dwóch latach nie wpłacać na niego pieniędzy (jestem od nie dawna bezrobotna) i trzymać na funduszu tyle ile się do tej pory wpłaciło?

Dariusz_Lasek: Pani Karolino, jak Pani kupiła ten fundusz? Przez ubezpieczalnie. Jeżeli przez ubezpieczalnię, musi Pani sprawdzić w umowie jakie są warunki zawieszenia wpłat. Generalnie w TFI można wpłacać i wypłacać w dowolnym momencie.

Fundusze nie boją się, że stracą pracę

Bartek: Czy istnieje obawa , ze przy kolejnych spadkach i umorzeniach cześć TFI może zostać zlikwidowana, czy Państwa TFI może przestać istnieć? Spadki są dość spore( wiele osób straciło pieniądze), a żadne TFI nie obniża i tak wygórowanych opłat za zarządzanie. Czy nie to chore, że mimo tego co się dzieję nie myślicie w ogóle o tym żeby obniżyć opłaty za zarządzanie ?

Ryszard_Rusak: Union Investment TFI jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej i posiada stabilnego akcjonariusza UnionInvestment Holding z Frankfurtu. Nasza grupa optymistycznie ocenia długofalowe perspektywy rynku polskiego. Bądźmy spokojni.

Dariusz_Lasek: Wysokość opłat za zarządzanie wyznacza konkurencja na rynku. Niestety w Polsce znaczą część opłaty za zarządzanie otrzymują dystrybutorzy.

Inwestycja bezpieczna to inwestycja właściwie bez zysku

anna: Wycofałam się z funduszu inwestycyjnego i zaproponowano mi tzw: lokatę strukturyzowaną na 4 lata z gwarancją 100% zwrotu kapitału. Czy warto w to inwestować czy lepsza obecnie jest lokata bankowa?

Ryszard_Rusak: Gwarancja 100% kapitału oznacza 0% zysku po 4 latach. Zysk ponadto jest uzależniony od konkretnego produktu. Dla ostrożnych inwestorów polecamy obligacje i lokaty.

Bartek: Jakie minimalne aktywa musi posiadać subfundusz by dalej działać. Mam na myśli wasz fundusz UniSektorNieruchomości, straciła najwięcej, czy może zostać zamknięty, jeśli tak, to co musi się stać?

Dariusz_Lasek: Podstawowa zasada przy inwestowaniu w lokaty strukturyzowane to dokładne przeczytanie regulaminu i warunków lokaty. Są to wyjątkowo skomplikowane produkty.

Na powrót do „dobrych starych czasów” trzeba poczekać kilka lat

Przemas: Czy działające na Polskim rynku fundusze inwestycyjne odzyskają jeszcze dynamikę wzrostu którą cieszyły się w swych początkach działania? Ponawiam także wcześniejsze pytanie, co zrobić z jednostki uczestnictwa w funduszu który przyniósł obecnie ok. 50% strat.

Ryszard_Rusak: Każdy produkt podlega cyklicznej ocenie, w szczególności analizujemy perspektywy danego funduszu. Na zyski 40-50% rocznie będzie trzeba kilka lat poczekać.

Dariusz_Lasek: Polski rynek funduszy inwestycyjnych - mimo nadal dość krótkiej historii działalności - przeżyły już kilka "dołków" i "górek". Przez pierwsze 5 lat działalności funduszy zainteresowanie nimi było niewielkie. Dopiero hossa na obligacjach i "podatek Belki" przybliżył je klientom. Cykl koniunktury nie raz pozwoli jeszcze zarobić na rynku akcji czy obligacji.

A może uciekać do funduszy w innych krajach?

tortilla: Czy straty, które notują inwestorzy w Polsce dotyczą tez funduszy w innych krajach. A może jest kraj, gdzie fundusze przynoszą zyski. Oczywiście nie myślę o Islandii czy USA?

Ryszard_Rusak: W tym roku wszystkie rynki przynoszą straty.

Czy warto stawiać na fundusze nieruchomości?

Bartek: Nawiązując do pytania i odpowiedzi Pana Rusaka, proszę o wypowiedź jakie są perspektywy dla Subfunduszu Sektor Nieruchomości?

Ryszard_Rusak: W mojej ocenie sektor nieruchomości przez kilka lat nie będzie faworytem inwestorów.

Opracował JaK