Z konsensusu PAP wynika, że w pierwszej połowie 2016 roku większość ankietowanych przez PAP ekonomistów spodziewa się redukcji stóp NBP o 25-50 pb.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu ubiegłego roku, obniżając je o 50 pb.

Czwartkowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

Konferencja prasowa, na której RPP poda uzasadnienie do swojej decyzji rozpocznie się o godz. 16.00.

W lutowym posiedzeniu decyzyjnym w dniach 2-3. weźmie udział trzech nowych członków RPP powołanych przez Senat - Marek Chrzanowski, Eugeniusz Gatnar oraz Jerzy Kropiwnicki, którzy zastąpią Andrzeja Rzońcę, Jerzego Hausnera oraz Jana Winieckiego (ich kadencje kończą się 24 stycznia). 20 stycznia kończą się kadencje Andrzeja Bratkowskiego i Elżbiety Chojny-Duch powołanych przez Sejm. W ich miejsce PiS - posiadające sejmową większość - zgłosiło kandydatury Eryka Łona oraz Grażyny Ancyparowicz. Powołanie nowych członków RPP w Sejmie odbędzie się najprawdopodobniej w piątek.

9 lutego kończy się natomiast kadencja Anny Zielińskiej-Głębockiej. Kandydatem PiS na jej miejsce jest Henryk Wnorowski.

19 lutego kończą się kadencje Adama Glapińskiego oraz Andrzeja Kaźmierczaka powołanych przez prezydenta.