Komisja Wenecka przyjeżdża do Polski w niedzielę i pozostanie do wtorku - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Artur Dmochowski.

Jak mówił Artur Dmochowski, w trakcie pobytu przedstawicieli Komisji przewidziane są spotkania w Sądzie Najwyższym, w Kancelarii Prezydenta, MSZ, Krajowej Radzie Sądownictwa, a także spotkanie z prezydium Sejmu i Senatu. "W programie przewidziane są także spotkania w ministerstwie sprawiedliwości, Trybunale Konstytucyjnym oraz z rzecznikiem praw obywatelskich" - dodał Dmochowski.

Według wcześniejszego komunikatu Komisji, jej przedstawiciele mają omówić z polskimi władzami przyjęte w grudniu zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. O przyjazd Komisji zwrócił się polski rząd. Po wizycie w Polsce delegaci mają wydać opinię na temat zmian w polskich przepisach.

>>> Czytaj też: Od recesji po gospodarczy boom. Jak Orban ratował Węgry

Jak zapowiada Rzecznik Praw Obywatelskich, podczas spotkania z przedstawicielami Komisji wskaże, że sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego szkodzi Polakom.
Do spotkania Rzecznika z przedstawicielami ma dojść 9 lutego. Jak mówił w radiowej Trójce doktor Adam Bodnar, jego zadaniem podczas tej rozmowy będzie między innymi przedstawienie wniosków na temat sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym. "Szczególnym aspektem tej rozmowy będzie wskazanie, że sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym powoduje konkretną szkodę dla obywateli" - mówił Rzecznik. Według doktora Bodnara, chodzi o sprawy dotyczące praw i wolności człowieka, które przez spór wokół Trybunału wciąż pozostają nierozstrzygnięte.

23 grudnia 2015 roku minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, znanej również jako Komisji Weneckiej z prośbą o opinię na temat rozwiązań prawnych zawartych w przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Komisja jest organem doradczym Rady Europy. W jej skład wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy. Opiniuje ona projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową.

>>> Czytaj więcej: Białoruskie media: UE naciska na Polskę, by powróciła na łono brukselskiej biurokracji