Strategia PGNiG do 2015 roku ma opierać się na rozwoju sieci handlowej, zapewnieniu dostaw gazu ziemnego, rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej, rozbudowie pojemności magazynów, podniesieniu rentowności w segmencie dystrybucji oraz na poszerzeniu zakresu i skali działalności.

PGNiG chce zwiększyć wolumen sprzedaży do małych i średnich klientów o średnio 1,5 proc. rocznie i do dużych odbiorców przemysłowych.

PGNiG planuje budowę nowej infrastruktury transportowej umożliwiającej dostawy gazu do Polski z innych niż dotychczas kierunków poprzez realizację projektu Skanled, współpracę z OGP Gaz System realizującym projekt Baltic Pipe oraz przy budowie terminalu regazyfikującego LNG, realizację połączeń międzysystemowych na granicy zachodniej w 2011 roku i granicy południowej w 2014 roku oraz projekty uzupełniające, a także poprzez działania wspierające rozbudowę polskiego systemu przesyłowego.

PGNiG chce, aby 40 proc. importu pochodziło docelowo z kierunku wschodniego, 30 proc. z kierunku północnego i zachodniego, a pozostałe 30 proc. to produkcja własna.

Reklama

"Cel ten będzie osiągnięty poprzez zapewnienie dostaw gazu z importu w latach 2010 - 2014 w ilościach 3,0 - 4,5 mld m3 do czasu realizacji projektów strategicznych, przedłużenie kontraktu jamalskiego o kolejne 15-20 lat, podpisanie kontraktu lub kontraktów na dostawy gazu ziemnego do Terminalu LNG, rezerwację przepustowości w gazociągach Skanled i Baltic Pipe do 3,0 mld m3 rocznie, w duńskim systemie przesyłowym na poziomie odpowiadającym rezerwacji przepustowości w gazociągu Skanled, jak również w gazociągu Nabucco w ilości ok. 1 mld m3 gazu ziemnego rocznie" - napisano w komunikacie PGNiG.

PGNiG planuje też zapewnienie odpowiednich pojemności magazynowych na potrzeby klientów PGNiG oraz ustawy o zapasach obowiązkowych poprzez powiększanie pojemności magazynowych, głównie w zakresie gazu ziemnego wysokometanowego o ok. 2 mld m3 do łącznej pojemności ok. 3,8 mld m3 w 2015 roku.

Celem PGNiG jest podniesienie rentowności w obszarze magazynowania do 10-11 proc.

PGNiG zapowiada też podniesienie rentowności działalności w obszarze dystrybucji poprzez maksymalizację przychodów z działalności regulowanej, a także wzrost wskaźnika ROE w tym obszarze do poziomu 7-8 proc. w 2015 roku.

PGNiG chce zwiększyć wydobycie gazu ziemnego do ok. 6,2 mld m sześc. i ropy naftowej do ok. 1,8 mln t rocznie w kolejnych latach.

Spółka zamierza zwiększyć krajowe zdolności wydobywcze gazu ziemnego do ok. 4,5 mld m sześc. (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy) i ropy naftowej do ok. 1 mln ton rocznie.

Planowane jest też rozpoczęcie wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej z zagranicznych złóż w 2011 roku.

Docelowo po 2015 roku minimum 1,5 mld m sześc. gazu rocznie ma pochodzić z tzw. "equity gas" na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

"Ponadto PGNiG zakłada utrzymanie współczynnika odnawialności zasobów na minimalnym poziomie 1,1 w okresie 5 lat oraz obszarów koncesyjnych w kraju na poziomie minimum 45-50 tys. km kwadratowych" - podano w komunikacie.

PGNiG będzie restrukturyzować spółki należące do grupy z obszaru poszukiwań i budować pozycję międzynarodowego koncernu gazowego poprzez "wypracowanie znaczącej pozycji" na rynkach kluczowych, m.in. w Algierii, Danii, Egipcie, Libii i Norwegii.

Firma zamierza też osiągnąć widoczną pozycję na rynkach dodatkowych, takich jak Indie, Maroko, Niemcy, Pakistan, Tunezja i Wielka Brytania.