Banki nie narzekają na brak klientów

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez NBP w III kwartale tego roku co 4-ty bank odczuwał wzrost popytu na kredyty konsumenckie. Mimo narzekań ludzie mają więcej pieniędzy więc kupują na raty sprzęt AGD, meble, samochody, zagraniczne wycieczki lub inne dobra, których wartość nie przekracza 80 tys. złotych.

…wydłużają czas kredytowania i sumy, które można pożyczyć

W ostatnim czasie co 10-ty bank zwiększył maksymalną dostępną kwotę takiej pożyczki, a 13% z nich wydłużyło maksymalny czas kredytowania. Warto więc szukać najlepszej oferty. - Banki na wszystkich swoich materiałach promocyjnych posługują się nominalną stopą procentową. Realny koszt kredytu najlepiej nadaje się do porównywania ze sobą ofert różnych banków - uważa Paweł Majtkowski.

Reklama

W praktyce chodzi najczęściej o niewielkie kredyty, maksymalnie kilka tysięcy złotych, zaciągane zwykle na rok, a maksymalnie na 5 lat. Takich pożyczek jest jednak bardzo dużo. Z wyliczeń Expandera wynika, że najdroższy jest kredyt gotówkowy w BPH i Banku Pocztowym. Oprocentowanie takiego kredytu wynosi odpowiednio 23 i 20 proc. rocznie.

Podkreślają łatwość i szybkość z jaką otrzymuje się kredyt

Główną zaletą pożyczki gotówkowej jest szybkość oraz łatwość jej uzyskania. Generalnie aby uzyskać taki kredyt niezbędne jest posiadania stałych źródeł dochodu. - Wiele banków nie wymaga jednak przedstawiania zaświadczenia o dochodach, a wystarczy tylko samo oświadczenie kredytobiorcy o tym gdzie pracuję i ile zarabia – mówi Majtkowski. Czasem banki udzielają więc kredytu na dowód, ale to nie oznacza, że robią to bezmyślnie lub, że nie sprawdzają kredytobiorcy.

Robią to w inny sposób sprawdzając klienta w Biurze Informacji Kredytowej, czy do tej pory spłacał on w terminie wszystkie swoje zobowiązania. Jeśli były z tym problemy, to raczej trudno liczyć na pożyczkę w banku. Banki wprowadzają też udogodnienia w spłacie kredytów. Można to dokonywać w sposób tradycyjny, czyli w oddziałach banków lub przelewem bankowym, albo z wykorzystaniem wpłatomatów. Taka możliwość wprowadziły m. innymi Lukas Bank i Polbank. - Lukas oferuje swoim klientom także możliwość dokonywania spłaty rat w kasach hipermarketów i innych punktach należących do sieci VIA – dodaje Paweł Majtkowski.

Na razie nasz rynek gotówkowych kredytów konsumenckich okazał się nad wyraz odporny na kryzys finansowy na świecie. Sami bankowcy są jednak coraz bardziej pesymistyczni. Ponad połowa banków ( 53 proc ) spodziewa się, że pod koniec roku zaostrzy kryteria przy udzielaniu kredytów konsumenckich. Mimo to co 5-ty bank liczy jednak na wzrost akcji kredytowej pod koniec roku. Bankowcy mają nadzieję, że mimo pogorszenia warunków kredytowych, zbliżające się święta zachęca do robienia większych zakupów i zaciągania pożyczek na kupno prezentów dla najbliższych.

Patrz jednak na realny koszt pożyczki

Przy kredytach do 80 tys. złotych, banki mają obowiązek wyliczania i podawania realnego kosztu kredytu. Nie jest tajemnicą, że ten realny koszt kredytu niemal zawsze o kilka punktów procentowych rożni się od reklamowanego oprocentowania.

Najmniej za ataki kredyt zapłacimy w Banku Ochrony Środowiska, w DnB Norrd oraz Pekao SA. Przy pożyczce 3 tys. zł – rata miesięczna wyniesie od 267 do 273 zł. Z wyliczeń Expandera wynika, że najdroższy jest kredyt gotówkowy w BPH i Banku Pocztowym. Oprocentowanie takiego kredytu wynosi odpowiednio 23 i 20 proc. rocznie.

Roman Grzyb
roman.grzyb@infor.pl