Nowe porozumienie klimatyczne ma być uchwalone w 2009 roku w Kopenhadze.

Konferencja COP 14 (XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto), rozpocznie się w poniedziałek w Poznaniu i potrwa do 12 grudnia.

"Politycy - ministrowie środowiska krajów, które biorą udział w Konferencji spotkają się po raz pierwszy i ostatni przed szczytem w Kopenhadze i powinni ustalić polityczne podstawy nowego porozumienia klimatycznego" - powiedział de Boer.

Jednym z kluczowych zagadnień poznańskiej konferencji będzie ustalenie mechanizmów, które pozwolą na przepływ finansów, technologii dla ograniczenia emisji CO2 i które będą zachęcać do zwiększania pro-środowiskowego rozwoju czy powstrzymania zmian klimatycznych.

Reklama

Organizatorzy spodziewają się, że w Poznaniu zapadną konkretne ustalenia dotyczące krótkoterminowych rozwiązań (do roku 2012) szczególnie dla krajów rozwijających się, w tym przystosowanie tych krajów, finansowe i technologiczne, które ma pomóc w powstrzymaniu procesów niszczenia terenów leśnych.

Konferencja Klimatyczna w Poznaniu dokona też przeglądu realizacji ustaleń Protokołu z Kioto i oszacuje w jaki sposób rozszerzyć protokół Mechanizmu Czystego Rozwoju (CDM) i zwiększyć Fundusz Adaptacyjny, który ma pomóc krajom rozwijającym się w ograniczeniu emisji zanieczyszczeń.

Organizatorem konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, a gospodarzem Rząd RP, koordynatorem przygotowań - Ministerstwo Środowiska RP.

Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) jest jedną z najważniejszych umów ekologicznych formułującą podstawy międzynarodowych działań w walce z globalnym ociepleniem klimatu.

Na bazie umowy przyjętej podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro (1992 r.) ustalono cele i zasady współpracy państw na rzecz zapobiegania zmianom klimatu, a także ograniczania ich negatywnych skutków m.in. poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Najwyższym organem Konwencji jest Konferencja Stron Konwencji (COP), której sesje odbywają się regularnie (raz w roku) i mają na celu ustanawianie reguł wdrażania Ramowej Konwencji UNFCCC. W jej zakresie działają także ciała pomocnicze (subsidiary bodies - SB), Biuro i Sekretariat, a także organy tworzone przez COP: grupy robocze, ciała eksperckie i komitety.