"Mój rząd jest zdecydowany dopomóc przedsiębiorcom i gospodarstwom domowym w przetrzymaniu trudnego okresu" - oświadczyła w środę Elżbieta II.

Z jej wystąpienia wynika, że rząd będzie zabiegał o zapobieżenie kolejnemu kryzysowi bankowemu i bronił interesów depozytariuszy. Wprowadzone zostaną też nowe rozwiązania dotyczące uprawnień do zasiłków i zapomóg, przepisów dotyczących obywatelstwa i walki z plagami społecznymi, takimi jak alkoholizm.

Wśród proponowanych 14 nowych ustaw duże znaczenie przypisuje się ustawie o bankowości. Daje ona trójce, którą tworzą: Bank Anglii, ministerstwo finansów i regulator rynku usług finansowych (FSA), prawo do interwencji na wczesnym etapie w celu zapobieżenia kryzysowi bankowemu.

Branżowy kodeks postępowania banków wobec klientów, mający obecnie charakter dobrowolny, stanie się prawnie obowiązujący, choć rozwiązanie to nie jest elementem nowej ustawy o bankowości. Banki, którym udowodni się nierzetelny stosunek do klienta, zostaną ukarane grzywną. Stosowanie się banków do kodeksu będzie nadzorowane przez FSA.

Reklama

Proponowana nowa ustawa o systemie świadczeń socjalnych przewiduje, iż tzw. długookresowi bezrobotni będą musieli uczęszczać na kursy. W przeciwnym razie nie otrzymają zasiłków ani zapomóg. Ich kwalifikacje zawodowe będą oceniane przy złożeniu pierwszego wniosku o zasiłek.

Osoby "nakryte" na oszustwach przy ubieganiu się o świadczenia socjalne utracą prawo do nich na cztery tygodnie. Ubiegający się o zasiłki i zapomogi mogą zostać poddani testowi z użyciem wykrywacza kłamstw. W przypadku niepełnosprawnych i rodziców samotnie wychowujących dzieci zostaną wprowadzone nowe zasady uzyskiwania świadczeń.

Rodzice z dziećmi do 16. roku życia będą mogli zwrócić się do pracodawcy, by uelastycznił ich godziny pracy lub umożliwił wykonywanie części pracy w domu. Dotychczas z tej możliwości korzystali rodzice dzieci do 6. roku życia.

Nowa ustawa o obywatelstwie, imigracji i ochronie granic łączy służby imigracyjne i celne i wprowadza dla imigrantów nową ścieżkę do obywatelstwa, pojmowaną jako nagroda za dobre sprawowanie i chęć integracji. Imigranci nie integrujący się lub dopuszczający się wykroczeń, nawet drobnych, muszą liczyć się z tym, że uzyskanie obywatelstwa potrwa dłużej i będzie trudniejsze.

Rząd zobowiązał się również, że do 2011 r. wszystkie szkoły będą spełniały minimum standardów nauczania. Zjawisko nędzy wśród dzieci ma być wyeliminowane do 2020 r. Nauczyciele będą mogli dokonywać rewizji wśród młodzieży szkolnej w ramach walki z narkomanią, kradzieżami i pijaństwem.

Publiczna służba zdrowia (NHS) uzyska nowy statut, określający prawa i obowiązki pacjentów i personelu.

Sektor budowlany, jeden z najbardziej poszkodowanych przez recesję, otrzyma wsparcie w postaci nowych, sprawiedliwszych zasad przyznawania kontraktów komercyjnych.

Lokalne samorządy będą miały więcej do powiedzenia w sprawach gospodarki na swym terenie.