Jak przypomina dziennik, dotychczas do tej zasady stosowała się część firm pożyczkowych, ale nie banki. One redukowały tylko koszty związane z długością kredytu – np. odsetki.

"W środę Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł bardzo korzystnie dla kredytobiorców. Odpowiadając na pytanie prejudycjalne lubelskiego sądu, który badał trzy sprawy przeciwko dwóm bankom i SKOK, TSUE stwierdził, że trzeba zapewnić wysoką ochronę konsumentów. Są bowiem słabsi niż banki zarówno w negocjacjach, jak i rozliczeniach" - zwraca uwagę gazeta.

Dziennik przypomina przy tym, że często trudno im odróżnić koszty jednorazowych czynności banku od tych związanych z obsługą kredytu w czasie, dlatego niezbędna jest prokonsumencka wykładnia dyrektywy ustalająca, że prawo konsumenta do obniżki kosztu kredytu w razie wcześniejszej spłaty obejmuje wszystkie koszty nałożone na niego przez bank.

"To bardzo ważne orzeczenie dla konsumentów, a zgodnie z zasadą lojalności w Unii stanowisko TSUE powinno wiązać inne sądy rozpatrujące podobne sprawy" - powiedział "Rz" o tym wyroku dr Maciej Taborowski, zastępca rzecznika praw obywatelskich.

Reklama

Z kolei Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich, uważa, że stanowisko TSUE zwiększy koszty kredytów, które rozłożą się na wszystkich kredytobiorców.