„Działania na rzecz efektywności energetycznej przyspieszyły na całym świecie, ponieważ rządy i konsumenci coraz częściej zwracali się ku środkom zwiększającym wydajność jako reakcję na zakłócenia w dostawach paliw i rekordowo wysokie ceny energii” – czytamy w materiale agencji.

Tegoroczny wynik to „potencjalny punkt zwrotny”

Reklama

MAE szacuje, iż w bieżącym roku 560 mld euro, czyli o 16 proc. więcej niż w 2021 roku, zostało zainwestowanych w izolacje budynków, transport publiczny i infrastrukturę dla samochodów elektrycznych.

Szef agencji Fatih Birol ocenił - w komunikacie prasowym - tegoroczny wynik jako „potencjalny punkt zwrotny” i porównał obecną sytuację z kryzysem naftowym lat 70. W 1973 r. wiele krajów arabskich zdecydowało się na gwałtowne podniesienie cen ropy i ograniczenie wydobycia. Podobnie jak dzisiejsze rekordowo wysokie ceny energii spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę, doprowadziły do tego, że rządy zaczęły traktować inwestycje energooszczędne jako priorytet.

Potrzebna jest średnioroczna oszczędność o około 4 proc.

„Globalny kryzys energetyczny wywołany wojną na Ukrainie dramatycznie nasilił obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i inflacyjnego wpływu wyższych cen energii na gospodarki na całym świecie” – zauważa MAE i podkreśla, że najlepszą odpowiedzią jest „bardziej efektywne wykorzystanie energii”.

Agencja podkreśla, że aby osiągnąć zerową emisję w 2050 r. potrzebna jest średnioroczna oszczędność o około 4 proc.

MAE informuje jednocześnie, iż ósma Annual Global Conference on Energy Efficiency odbędzie się w tym roku w Paryżu w dniach 6-8 czerwca 2023 r. „Konferencja stanowi forum dla ministrów, dyrektorów generalnych i innych liderów z całego świata, aby dzielić się poglądami na temat najnowszych osiągnięć w zakresie efektywności energetycznej” – przypomina agencja w komunikacie prasowym.

Andrzej Pawluszek