Takie było przesłanie kierownictwa i naukowców, którzy zebrali się w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Większy popyt na wodór ze strony przemysłu i transportu ciężkiego może sprawić, że produkcja paliwa poprzez eksploatację reaktorów będzie bardziej ekonomiczna, co potencjalnie może tchnąć nowe życie w technologię, która została zastąpiona energią wiatrową i słoneczną.

„Jeśli energia jądrowa może zostać wykorzystana do generowania alternatywnych źródeł przychodów, jej koszty można zrównoważyć” - stwierdziła Gloria Kwong, szefowa technologii Agencji Energii Jądrowej na dorocznej konferencji generalnej MAEA w Wiedniu. Podobne zadnie mają kierownictwa z Koreańskiego Instytutu Energii Atomowej i Kanadyjskich Laboratoriów Jądrowych, które także zaleciły zwrot w kierunku wodoru, aby wzmocnić perspektywy branży.

W ciągu ostatniej dekady energetyka jądrowa została wyraźnie w tyle z powodu rosnącego zapotrzebowania na czystą energię. W większości gospodarek więcej reaktorów jest trwale wyłączanych niż budowanych. Gwałtownie rosnące koszty i długotrwałe opóźnienia w budowie skłoniły inwestorów do rezygnacji z technologii jądrowej pomimo jej bezemisyjności.

Globalne inwestycje w poszczególne źródła energii / Bloomberg

Według Borisa Schuchta, dyrektora generalnego Urenco Ltd., drugiego co do wielkości producenta paliw atomowych na świecie, energia jądrowa może być „idealnym partnerem dla wodoru” ze względu na wysoką wydajność i ciepło wytwarzane przez reaktory. Powiedział jednak, że wodór nadal musiałby być „wysoce wykorzystany”, zanim rozpoczęcie jego produkcji z energii jądrowej będzie miało sens ekonomiczny.

Zwrot przemysłu nuklearnego w kierunku produkcji wodoru jako potencjalnego zbawiciela branży spotkał się z wątpliwościami wśród analityków.

„Włączenie energii jądrowej do gospodarki wodorowej zwiększa złożoność i pojawią się kwestie bezpieczeństwa” - uważa Ali Ahmad, fizyk i badacz z Uniwersytetu Harvarda. „Przemysł nuklearny próbuje znaleźć sposoby na zwiększenie wartości, ale co do tego kierunku jestem bardzo sceptyczny”.

Ahmad, prezentując raport o stanie światowego przemysłu jądrowego w 2020 r., zwrócił uwagę na trajektorie kosztów energii jądrowej i słonecznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Odkąd kraj Zatoki Perskiej zaczął przyspieszać próby obu technologii w 2012 r., koszt wytwarzania energii słonecznej spadł o prawie 90 proc., podczas gdy koszty energii jądrowej wzrosły, powiedział.

Rosnące koszty energii jądrowej a energia odnawialna / Bloomberg

Bez nowych inwestycji w energię jądrową średni wiek reaktorów na świecie rośnie, co wymaga coraz większych zasobów przeznaczonych na konserwację i bezpieczeństwo. MAEA zachęca kraje do rozważenia budowy mniejszych, bardziej modułowych wariantów reaktorów, które mogą uzupełniać zmienność taniej energii słonecznej i wiatrowej.

„Dawne czasy wielkich megaprojektów minęły” - powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi. „Nadal będziemy obserwować ważne, duże projekty, budowane co najmniej 1000 megawatów, ale jednocześnie będziemy widzieć inne, bardziej elastyczne rozwiązania”.

Starzejące się reaktory jądrowe / Bloomberg