"CPK i PERN podpisały porozumienie dotyczące bazy paliw dla Lotniska Solidarność. Planowana baza ma zasilać nowy hub w paliwo lotnicze i znajdować się na jego terenie" - przekazała spółka. Jak dodano, porozumienie podpisano w poniedziałek.

"Planowane jest także wybudowanie rurociągu dostarczającego paliwo do bazy, jednak na pierwszym etapie paliwo miałoby trafiać do CPK drogą kolejową" - poinformowała spółka.

Cytowany w informacji prasowej szef spółki CPK Mikołaj Wild podkreślił, że podpisane porozumienie jest kolejnym przykładem na to, "gdy współpraca spółek Skarbu Państwa służy zarówno interesowi publicznemu, jak również ich interesom ekonomicznym".

Spółka przekazała, że zawarte porozumienie nie wyczerpuje możliwości współpracy między spółkami. Z dokumentu wynika, że w zakres współpracy mogą wchodzić również analizy i dalsze prace dotyczące szeroko pojętej infrastruktury związanej z zaopatrzeniem lotniska w paliwa lotnicze.

Reklama

"Jednym ze scenariuszy, jaki bierzemy pod uwagę, jest możliwość zasilania CPK w przyszłości rurociągiem dalekosiężnym i w tym celu rozważymy studium wykonalności takiej infrastruktury i uwzględnimy alternatywną drogę dostaw przy projektowaniu bazy" - powiedział cytowany w informacji prasowej wiceprezes PERN Rafał Miland.

Spółka przypomniała, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy CPK nawiązała relacje m.in. z uczelniami wyższymi i jednostkami naukowymi, które będą wsparciem we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w przestrzeni Portu Solidarność i linii kolejowych.

Grupa PERN jest krajowym i regionalnym liderem logistyki surowcowo-paliwowej. Zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych; dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 36 mln ton ropy naftowej i 4 mln ton produktów naftowych rocznie.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

autor: Aneta Oksiuta (PAP)