"Elementy te są w zasadzie sercem elektrowni jądrowej, ponieważ to tu będzie zachodziła kontrolowana reakcja łańcuchowa, dostarczająca energię" – oznajmił minister.

"Urząd energii atomowej wydał wszystkie niezbędne pozwolenia na produkcję elementów, które ważą 330 ton i mają ponad 11 metrów wysokości, a węgierscy eksperci przeprowadzili niezbędne testy. Oznacza to, że istnieją wszystkie warunki do produkcji zbiorników reaktora" – dodał Szijjarto.

Rosyjski koncern Rosatom buduje dwa nowe bloki elektrowni jądrowej w Paksu w środkowych Węgrzech. Jest to możliwe, gdyż zachodnie sankcje nałożone na Moskwę nie obejmują energetyki jądrowej. W piątek, podczas konferencji prasowej w Brukseli, minister Szijjarto poinformował, że planowany przez UE nowy pakiet sankcji zawiera propozycje, które mogą mieć negatywny wpływ na budowę nowych bloków elektrowni jądrowej w Paksu; Węgry takie propozycje "stanowczo odrzucają".

Kontrakt między stroną węgierską i rosyjską został podpisany bez ogłoszenia przetargu w 2014 roku. W ramach inwestycji wartej około 12 mld euro 80 proc. kosztów ma być pokryte z rosyjskiego kredytu.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)