Adidas, Coca-Cola, Audi, LEGO. Skąd wzięły się nazwy najpopularniejszych firm na świecie?
Nazwa firmy to jeden z kluczowych elementów wpływających na jej markę – może pomóc w rozwinięciu biznesowych skrzydeł lub też zabić nawet najlepszy pomysł i produkt. Forsal.pl postanowił przyjrzeć się genezie nazw stojących za największymi firmami świata.
Nazwa firmy to jeden z kluczowych elementów wpływających na jej markę – może pomóc w rozwinięciu biznesowych skrzydeł lub też zabić nawet najlepszy pomysł i produkt. Forsal.pl postanowił przyjrzeć się genezie nazw stojących za największymi firmami świata.
1 Niemiecki koncern motoryzacyjny swoją nazwę zawdzięcza nazwisku założyciela firmy Augustowi Horchowi. Audi to łacińska transkrypcja słowa „Horch” (niem. „słuchaj!"). Co ciekawe, kilka lat wcześniej August Horch wraz z Karlem Benzem założył w Kolonii przedsiębiorstwo „Horch” produkujące luksusowe samoloty osobowe. To właśnie z tego powodu, tworząc nową firmę, Horch musiał zasięgnąć łaciny.
Forsal.pl
2 Choć trudno w to uwierzyć, to swoją słynną nazwę Coca-Cola zawdzięcza księgowemu. To właśnie pracujący dla koncernu twórcy napoju J. S. Pembertona niejaki Frank Mason Robinson połączył ze sobą słowa „coca” (liście koki) oraz „cola” (orzeszki kola). Jeszcze do 1903 r. szklanka Coca-Coli zawierała ok. 9 mg kokainy. Od tamtego czasu amerykańska firma stosowała w produkcji napoju liście koki pozbawione narkotyku.
Bloomberg / David Paul Morris
3 Początki firmy Reebok sięgają rodzinnego przedsiębiorstwa założonego przez biegacza Josepha Williama Fostera oraz jego ojca Josepha B. Fostera. Firma ta zasłynęła jako producent butów noszonych podczas letniej Olimpiady w 1924 roku przez biegaczy, którzy stali się później bohaterami filmu "Rydwany Ognia". Swoją współczesną nazwę brytyjska firma otrzymała w 1960 roku. Pochodzi ona od gatunku południowoafrykańskiej antylopy – ridboka szarego (ang. „Grey Rhebok”).
Bloomberg / Andrew Harrer
4 Kia Motors specjalizuje się w produkcji samochodów osobowych oraz lekkich samochodów dostawczych. Nazwa tego południowokoreańskiego przedsiębiorstwa składa się z dwóch członów – „ki” (kor. „powstawać”) oraz „a” (kor. „Azja”). Nazwa ta może być więc przetłumaczona na język polski jako „Powstać w Azji” lub też „Wyjść z Azji”. Ostatnio Koreańczycy odchodzą jednak od swoich korzeni. W 2012 roku prezesem Kii został jej dotychczasowy designer, Niemiec Peter Schreyer. To pierwszy prezes w historii koncernu, który nie pochodzi z Korei Południowej.
Bloomberg / Nelson Ching
5 Największy konkurent Coca-Coli został wprowadzony na rynek w 1893 roku przez amerykańskiego farmaceutę Caleba Bradhama. Początkowo napój nazywał się dość zwyczajnie - „Brad’s Drink” (ang. "Napój Brada"). Przyjęta później nazwa Pepsi pochodzi od pepsyny – enzymu wydzielanego przez komórki gruczołowe żołądka, który pomaga w trawieniu. Początkowo pepsyna była jednym ze składników Pepsi-Coli.
Bloomberg / Paul Taggart
6 Virgin Group to dzieło życia ekscentrycznego brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Brytyjski koncern działa dziś w takich branżach jak transport, turystyka, rozrywka oraz telekomunikacja. Nazwa firmy powstała, gdy Branson wraz ze swoim partnerem zakładali swój pierwszy biznes – sklep muzyczny. Obydwaj uważali się wówczas za „dziewice” (ang. „virgins”) w potężnym świecie biznesu.
Bloomberg / Chris Ratcliffe
7 Japońska firma specjalizująca się w produkcji aparatów fotograficznych powstała w 1933 roku jako Seiki Kōgaku Kenkyūjo. Trzeba przyznać, że dla zachodniego odbiorcy nazwa ta nie byłaby szczególnie atrakcyjna. Rok później Japończycy stworzyli swój pierwszy aparat fotograficzny o nazwie „Kwanon” (nawiązanie do buddyjskiej bogini miłosierdzia). Nazwę tę postanowiono jednak troszkę „zamerykanizować”. Właśnie tak – w 1935 roku – narodził się dzisiejszy Canon.
Bloomberg / Toshiyuki Aizawa
8 Klocki LEGO przeżywają obecnie swój renesans i cieszą się popularnością na całym świecie. Duńska firma została założona w 1932 roku przez Olego Kirka Christiansensa. Początkowo produkowała jedynie zabawki wykonane z drewna, a od 1958 roku produkuje klocki wykonane z tworzywa sztucznego. Nazwa LEGO, to skrót utworzony od duńskiego zwrotu „Leg godt” („baw się dobrze”). Do dnia dzisiejszego Duńczycy wyprodukowali ponad 650 miliardów klocków LEGO.
ShutterStock
9 Nintendo to jeden z najstarszych i najpopularniejszych producentów gier wideo na świecie. Firma została założona w 1889 roku przez japońskiego biznesmena Fusajirō Yamauchi. Początkowo zajmowała się produkcją i sprzedaż kart do gry nazywanych "hanafuda". Pierwszy automat do gier wideo Japończycy wyprodukowali dopiero w 1978 roku. Skąd wzięła się nazwa Nintendo? „Nin” może być przetłumaczone z języka japońskiego jako „powierzone”. Z kolei „tend-dou” oznacza „niebo”.
Bloomberg / Akio Kon
10 Największa na świecie sieć kawiarni została założona w 1971 roku w Seattle przez Jerry’ego Baldwina, Zev Siegela oraz Gordona Bowkera. W 1987 roku firma została przejęta przez amerykańskiego biznesmena Howarda Schultza. Koncern posiada obecnie ponad 21 tysięcy kawiarni w 63 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 160 tysięcy osób. Nazwa „Starbucks” pochodzi od imienia pierwszego oficera w książce Hermana Melville’a „Moby Dick”.
Bloomberg
11 Sharp to jeden z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej. Firma została założona w 1912 roku i zatrudnia obecnie ponad 50 tysięcy pracowników. W świecie nowych technologii Sharp (nazwa pochodzi od pierwszego wynalazku założyciela - „zawsze ostrego ołówka”) zasłynął przede wszystkim jako prekursor technologii LCD.
Bloomberg / Tomohiro Ohsumi
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Reklama