"Kraje z największym odsetkiem osób, raportujących wysoki udział wydatków na leki w budżecie domowym to Polska (40%), następnie Cypr (34%), Bułgaria (33%), Łotwa (30%). Na drugiej szali deklaracji są respondenci krajów takich, jak Francja (90%), Dania (84%) i Szwecja (78%), którzy twierdzą, że kupno leków nie stanowi obciążeń dla ich budżetów domowych" - czytamy w komunikacie.

Badanie Eurostatu obciążeń wydatków na opiekę medyczną ogółem wykazało, że Cypryjczycy są nacją najbardziej obciążoną wysokimi kosztami w tym zakresie - 39%, następnie Bułgarzy - 32%, Włosi - 29% i Łotwa. Największy odsetek osób deklarujących, że opłaty za opiekę medyczną nie powodują obciążeń finansowych dla budżetów domowych pochodził z Danii, Słowenii i Szwecji - po 86%, a także z Estonii - 85% i Francji - 84%.

"W 2017 roku, ponad połowa mieszkańców UE (55%) uznała, że opłaty opiekę medyczną nie stanowią znaczącego obciążenia. Z drugiej strony, 34% respondentów uznało, że stanowią obciążenie, zaś 11% - jako wysoki stopień obciążeń budżetów domowych" - podano także.

>>> Czytaj też: Bomba w Biedronce nie zatrzyma zakupów. Kierownicy dostali zakaz ewakuacji