"Podwyższenie ratingu PKN Orlen do A3 odzwierciedla (1) rewizję przez Moody's założenia o wsparciu spółki przez polski rząd w przypadku trudności finansowych do mocnego ze średniego, po tym jak fuzja z PGNiG prowadziła do dwustopniowego wzrostu długoterminowego ratingu PKN Orlen z poziomu Baa2, (2) znaczenie powiększonej grupy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez jej zintegrowane działania w obszarze ropy i gazu, (3) znacząco większą skalę pro forma dla fuzji z PGNiG oraz (4) silny bilans powiększonej grupy, odzwierciedlony przez jej umiarkowaną dźwignię finansową na poziomie 0,8x (pro forma dla fuzji z PGNiG na koniec czerwca 2022), wspierający duże inwestycje w średnim okresie, w tym w odnawialne źródła energii" - powiedział VP-Sr credit officer w Moody's i główny analityk dla PKN Orlen Sebastien Cieniewski, cytowany w komunikacie.

Do poziomu A3 z Baa1 wzrosły również ratingi euroobligacji o wartości 500 mln euro zapadających w 2028 roku, wyemitowanych przez PKN Orlen i euroobligacji o wartości 750 mln euro zapadających w 2023 roku, wyemitowanych przez Orlen Capital AB.

Reklama

W połowie sierpnia Moody's podwyższył rating PKN Orlen do poziomu Baa1 i był to wówczas najwyższy rating w historii koncernu.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)