"Ponad dwie trzecie branż przemysłowych redukuje wolumen produkcji. W styczniu produkcja przetwórcza w UE obniżyła się o 6,5 proc. r/r, wynika z najnowszych danych Eurostatu. To najgorszy wynik od czerwca 2020 r. Gdy uśrednimy te dane z niezłym grudniem, obraz jest nieco łagodniejszy, średnia trzymiesięczna dynamika wynosi -3,7 proc., ale to jest wciąż głęboki minus" – wskazuje w czwartek "Puls Biznesu", dodając, że wskaźniki spadają m.in. z powodu złej sytuacji w sektorze budownictwa i nienajlepszej w motoryzacji i w produkcji maszyn.

W styczniu produkcja samolotów oraz ich części i komponentów zwiększyła się o ponad 13 proc.

"Są też branże, które rosną, a na czoło wysuwa się lotnictwo. W styczniu produkcja samolotów oraz ich części i komponentów zwiększyła się o ponad 13 proc. r/r. Dwucyfrowy wzrost trwa od początku zeszłego roku" – zaznacza gazeta.

Reklama

Wzrost w tej branży – jak podaje "Puls Biznesu" – związany jest ze zwiększonym popytem na samoloty, "który z kolei jest wynikiem zwiększającego się zapotrzebowania na podróże.

"Firmy turystyczne w Europie raportują rosnące przychody, kraje z dużym udziałem turystyki w PKB (Hiszpania, Włochy, Grecja, a szczególnie Chorwacja) rozwijają się szybciej od średniej. Popyt konsumentów jest lokowany mocniej w usługach niż w produktach. Konsument nie wydaje na mieszkania, ale chętnie jeździ po świecie" – wskazuje "PB", dodając, że znaczenie ma także lepsza sytuacja najważniejszego europejskiego producenta samolotów – Airbusa – od borykającego się z problemami amerykańskiego Boeinga.