Poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa w 2015 r. wzrośnie do 73 proc., a w 2025 r. sięgnie 82 proc. - napisali analitycy Deloitte w raporcie "The Banking Sector in Central Europe - Performance Overview". Obecnie poziom ubankowienia wynosi 67 proc.

"Dla krajowych banków szansą na lepsze wyniki jest zwiększenie poziomu ubankowienia. W Polsce klientami przynajmniej jednego banku jest 20,4 mln osób, podczas gdy mogłoby być ich 10 mln więcej. Obecnie poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa wynosi 67 proc." - podali w raporcie.

Analitycy wskazali też, że przyczyną dość niskiego wyniku ubankowienia jest m.in. to, że w Polsce wciąż ponad jedna trzecia ludności mieszka na wsi, a tam najtrudniej jest dotrzeć z ofertą bankową. Z prognoz Centrum Rozwiązań dla Sektora Finansowego Deloitte wynika, że w 2015 r. ubankowienie wzrośnie do 73 proc., a dziesięć lat później osiągnie 82 proc. To duży potencjał do polepszania wyników" - dodali.

Reklama

Zdaniem analityków Deloitte w najbliższych latach należy oczekiwać przyspieszonej konsolidacji branży.

"Dziesięć największych banków w Chorwacji jest w posiadaniu aż 92 proc. aktywów całego sektora w tym kraju. Na Słowacji jest to 85 proc., a w Czechach - 78 proc. Średnia dla całego regionu wynosi 76 proc. W Polsce ten wskaźnik wynosi jedynie 60 proc. i jest najniższy w regionie (...) w najbliższych latach będziemy obserwować w naszym kraju przyspieszoną konsolidację" - napisali analitycy.

Zwrócili też uwagę, że rentowność (ROE) środkowoeuropejskich banków jest o średnio 40 proc. niższa niż w 2008 r.

"Na tym tle Polska, dziś z ROE na poziomie 12,2 proc., wypada bardzo dobrze. Lepsze wyniki mają jedynie Czechy (14,7 proc.) i Słowacja (15 proc.)" - podali.

Raport "The Banking Sector in Central Europe - Performance Overview" poddaje analizie wyniki finansowe sektorów bankowych w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Serbii, na Słowacji, w Rumunii i na Węgrzech. Analiza obejmuje dane finansowe poszczególnych sektorów oraz banków za okres 2008-2011.