Umożliwienie wykorzystania pieniądza cyfrowego jako nowego rodzaju waluty rozliczeniowej stanowi ważny krok na drodze do uczynienia z Visa "sieci dla innych sieci" - czytamy w komunikacie firmy. Koncepcja ta, jak wyjaśniono, zakłada usprawnienie wszystkich form przepływu pieniędzy, niezależnie od tego, czy są przetwarzane w sieci Visa, czy też poza nią.

Jak podano w komunikacie, Visa przez ostatni rok pracowała nad umożliwieniem rozliczania walut cyfrowych w ramach swojej platformy zarządzania płynnością walutową, która codziennie obsługuje przepływ środków między tysiącami instytucji na ponad 200 rynkach i w 160 walutach. Firma nawiązała współpracę ze spółką Anchorage, która jest wyłącznym partnerem Visy przy prowadzeniu rozliczeń w walucie cyfrowej, a także pierwszą instytucją oferującą aktywa cyfrowe dysponującą federalną licencją bankową w USA. W wyniku tej współpracy powstał pilotażowy projekt, który pozwala platformie Crypto.com na przesyłanie USD Coin (USDC) do Visy w ramach rozliczania części zobowiązań powstałych na kartach Visa wydawanych przez tę platformę.

W ramach standardowego procesu rozliczenia, partnerzy Visa dokonują go w konwencjonalnej walucie. Dla firm zbudowanych w oparciu o waluty cyfrowe może to jednak oznaczać dodatkowe koszty i utrudnienia - argumentuje operator płatniczy. Jego zdaniem możliwość rozliczenia w USDC może pomóc Crypto.com i innym firmom zajmującym się kryptowalutami rozważyć nowe modele biznesowe, które nie wymagają posługiwania się konwencjonalnymi pieniędzmi.

Reklama

Zintegrowanie platformy zarządzania płynnością walutową Visa ma w przyszłości zwiększyć również możliwości obsługi nowej waluty cyfrowej banku centralnego, gdy zostanie ona wprowadzona - zapowiedziała spółka.