Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 80,47 USD, niżej o 0,21 proc.

Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 83,25 USD za baryłkę, niżej o 0,2 proc.

W 2021 r. ceny ropy poszybowały w górę, ponieważ poprawa aktywności gospodarczej po pandemii Covid-19 wpłynęła na zwiększenie konsumpcji paliw i spadek zapasów ropy i jej produktów.

W ciągu ostatnich kilku tygodni notowane są poważne braki gazu ziemnego, a tymczasem na półkuli północnej zbliża się zima i inwestorzy poszukują zamienników do produkcji energii, stąd też większe zainteresowanie ropą.

"Na razie nie można powiedzieć, że ceny ropy osiągnęły szczyt. To, czy notowania surowca dojdą do poziomu 90-100 USD za baryłkę, będzie zależało od tego, jak będzie zimno" - mówi John Driscoll, główny strateg JTD Energy Services Pte.

"W międzyczasie może nastąpić pewien skok cen i pewna zmienność. Teraz wszyscy obserwują słupki rtęci na termometrach" - dodaje.

Międzynarodowa Agencja Energii, która doradza krajom uprzemysłowionym w zakresie polityki energetycznej, w środę przedstawi swoje prognozy dla globalnych rynków energii.

Tymczasem wicepremier Rosji Aleksander Nowak ocenił w wywiadzie dla Rossija TV, że kryzys energetyczny, z jakim obecnie zmaga się świat, wynika ze zbyt pospiesznego przejścia na odnawialne źródła energii.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 0,2 proc.