„W przyszłym tygodniu wyślę do kongresu ustawę, która uczyni bitcoin legalnym środkiem płatniczym” – cytuje CNN słowa Bukele. Prezydent Bukele, 39-letni, prawicowy populista, który doszedł do władzy w 2019 roku, może liczyć na większość w kongresie. Oznacza to, że przejście ustawy jest prawdopodobne. Bukele powiedział, że Salwador współpracuje z cyfrową firmą finansową Strike, by ustalić logistykę decyzji.

„Ponad 70 proc. aktywnej populacji Salwadoru nie ma konta bankowego. Nie są w systemie finansowym” – skomentował dyrektor generalny Strike, Jack Mallers. „Zostałem poproszony o pomoc w napisaniu planu. Salwadorczycy postrzegają bitcoin jako światowej klasy walutę; musimy złożyć plan bitcoinowy, aby pomóc tym ludziom”. Salwador obecnie używa dolara amerykańskiego jako swojej oficjalnej waluty.

Reklama

Przyszłość walut cyfrowych

Mimo że banki centralne na całym świecie zareagowały na bitcoina z początkową fascynacją, wahały się przed przyjęciem kryptowalut z powodu ich ekstremalnej zmienności. Wartość bitcoina, na przykład, spadła o ponad połowę na początku tego roku, po tym jak osiągnęła rekordowy poziom ponad 60 tys. dolarów. Inne, mniej popularne kryptowaluty są jeszcze bardziej niestabilne, a ich obroty rosną i spadają jak huśtawki – często w oparciu o spekulacje lub tweety prezesa Tesli Elona Muska.

Jednak wzrost popularności kryptowalut skłonił Rezerwę Federalną do przyjrzenia się ograniczeniom dolara – szczególnie w zakresie płatności i transferów pieniężnych, których realizacja może trwać kilka dni. Transakcje w bitcoinach odbywają się niemal natychmiastowo.

Kryptowaluty nie wymagają również posiadania konta bankowego. Zamiast tego są one przechowywane w cyfrowych portfelach. To może pomóc ludziom w biedniejszych społecznościach (nie tylko w Salwadorze, ale także w społecznościach mniejszościowych w Stanach Zjednoczonych) uzyskać lepszy dostęp do swoich finansów.

Cyfrowy dolar a kryptowaluty

Lael Brainard, członek Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej, przedstawiła w zeszłym miesiącu argumenty przemawiające za bezpieczną, wspieraną przez bank centralny walutą cyfrową, która mogłaby stworzyć bardziej efektywny system płatności i rozszerzyć usługi finansowe na Amerykanów, którzy nie byli dotychczas obsługiwani przez tradycyjne banki.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell w maju ogłosił, że bank centralny opublikuje latem dokument przedstawiający przemyślenia zarządu na temat korzyści i ryzyka związanego z cyfrowym dolarem amerykańskim.

Chociaż kryptowaluty takie jak bitcoin są cyfrowe, cyfrowa waluta Banku Centralnego różniłaby się zasadniczo od obecnych kryptowalut – nadal byłaby kontrolowana przez bank centralny, a nie zdecentralizowaną sieć komputerową.