Reklama

Reklama

Reklama

Co wiemy o planie podatkowym Szydło? Plusy dodatnie i ujemne nowej daniny

27 października 2016, 06:45
Co wiemy: Wprowadzenie jednolitego podatku nie zmieni obecnych zasad odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne (przynajmniej takie jest założenie). Czyli np. nadal 19,52 proc naszego wynagrodzenia ma być przekazywane na konto i subkonto emerytalne i ewentualnie do OFE. Podobnie ma być z innymi składkami, które są dziś odprowadzane od wynagrodzenia z części pracownika i pracodawcy, tj rentową chorobową czy wypadkową. Składka emerytalna i rentowa osób o wysokich dochodach trafi do ZUS do poziomu tzw. trzydziestokrotności, to co zapłacą powyżej nie podwyższy im emerytur. Wątpliwości: Na wprowadzeniu jednolitej daniny mają zyskać osoby o najniższych wynagrodzeniach. Ma się to odbyć przez zmniejszenie klina podatkowego czyli łącznych procentowych obciążeń podatkami i składkami ich płacy a to oznacza, że zapewne nie będą płacić części składek. Pytanie czy zapłaci je za te osoby budżet czy będą miały np. okrojone uprawnienia do pewnych świadczeń.
Co wiemy: Wprowadzenie jednolitego podatku nie zmieni obecnych zasad odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne (przynajmniej takie jest założenie). Czyli np. nadal 19,52 proc naszego wynagrodzenia ma być przekazywane na konto i subkonto emerytalne i ewentualnie do OFE. Podobnie ma być z innymi składkami, które są dziś odprowadzane od wynagrodzenia z części pracownika i pracodawcy, tj rentową chorobową czy wypadkową. Składka emerytalna i rentowa osób o wysokich dochodach trafi do ZUS do poziomu tzw. trzydziestokrotności, to co zapłacą powyżej nie podwyższy im emerytur. Wątpliwości: Na wprowadzeniu jednolitej daniny mają zyskać osoby o najniższych wynagrodzeniach. Ma się to odbyć przez zmniejszenie klina podatkowego czyli łącznych procentowych obciążeń podatkami i składkami ich płacy a to oznacza, że zapewne nie będą płacić części składek. Pytanie czy zapłaci je za te osoby budżet czy będą miały np. okrojone uprawnienia do pewnych świadczeń. / Dziennik Gazeta Prawna
Najwcześniej po pierwszym listopada poznamy założenia podatku jednolitego. Na zapleczu rządu trwają prace nad szczegółowymi rozwiązaniami. Ostatnio uchwalone ustawy o połączeniu baz danych ZUS i urzędów skarbowych mają ułatwić przygotowanie prognoz na temat skutków wprowadzenia planu Beaty Szydło. Jeśli do tego dojdzie, będziemy świadkami prawdziwej rewolucji. W jeden strumień zostaną scalone płacone do tej pory osobno składki na ubezpieczenia społeczne. Zebraliśmy dostępne na dziś informacje na temat tego, jak będzie wyglądał nowy system. W naszej analizie wskazujemy również na potencjalne pułapki, które mogą położyć reformę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Reklama

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak