"Planowane rozszerzenie skali działalności w segmencie górnictwa odkrywkowego oraz wejście w nowe obszary biznesu, pozwolą znacząco zwiększyć zakres portfela oferowanych produktów i usług, a także i znacząco wzmocnią pozycje Famuru na rynkach obecnie obsługiwanych oraz zwiększą możliwości wejścia na nowe" - powiedział obecny prezes Waldemar Łaski, cytowany w komunikacie.

Mirosław Bendzera, który stanowisko prezesa zarządu Famur obejmie 1 października, dodał, że Grupa Famur ma potencjał do bycia światowym liderem w obszarze mechanicznych systemów wydobywczych.

"Będziemy kontynuować dotychczasową strategię grupy i koncentrować się na dalszych inwestycjach w produkt oraz obsługę klienta. Trudne warunki rynkowe w Polsce nie mogą nam przesłaniać możliwości wynikających z globalnego rynku i zbudowanych już w Famur struktur sprzedaży eksportowej. Takie kontakty, jak podpisane ostatnio z Hattat Enerji ve Maden TIC A.S. są najlepszym dowodem, że nasze rozwiązania znajdują klientów nawet w okresach spowolnienia" - podkreślił.

W związku z zawartym listem intencyjnym strony ustaliły, że Famur w ciągu najbliższych 12 miesięcy dokona przejęcia kontroli nad Famak i Fugo Projekt, a także przejmie doświadczenia wykonawcze, produkty i inne elementy, które były wykorzystywane przez Fugo do prowadzenia działalności na rynku maszyn odkrywkowych, podano również.

Reklama

Dominujący akcjonariusz Famur, tj. TDJ w dniu 14 sierpnia 2014 roku przejął kontrolę nad spółką Fugo, która posiada pakiety kontrolne w spółkach Famak, Fugo Odlew i Fugo Projekt.

"Przejęcie przez TDJ SA kontroli nad Fugo SA stworzyło możliwość znacznego wzmocnienia potencjału realizacyjnego Famur w zakresie maszyn odkrywkowych oraz uzupełnienia zakresu prowadzonej przez spółkę działalności o nowy obszar systemów przeładunkowych i suwnicowych. Planowane zmiany będą miały znacząco pozytywny wpływ na portfel zamówień i wyniki osiągane przez Famur w przyszłości" - czytamy dalej.

>>> Czytaj też: Famur: Zysk netto spadł do 17,57 mln zł w II kw. 2014 r.

Famur poinformował również, że wykorzystując doświadczenia, potencjał realizacyjny i unikalne referencje Famak i Fugo Projekt rozszerzy zakres swojej oferty rynkowej o systemy przeładunkowe i suwnicowe oraz zintegruje je z obecnie prowadzoną działalnością na rynku maszyn odkrywkowych. Kolejnym planowanym etapem współpracy stron listu intencyjnego jest budowa spółki zależnej w stosunku do Famuru, która będzie prowadzić działalność w obszarze przeładunku, maszyn i systemów odkrywkowych, suwnic oraz integrować obecnie prowadzoną działalność w tych obszarach w Famur, Famur Machinery oraz w Famak i Fugo Projekt.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Skonsolidowane przychody spółki ze sprzedaży sięgnęły 1176 mln zł w 2013 r.