Wartość projektu wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą szacowana jest na 3,5 mld zł, z czego część energetyczna stanowi ok. 25% kosztu.



"Po czterech latach kompleksowych badań technicznych i inwentaryzacji środowiskowych zleconych przez grupę Energa, gotowy jest raport z oceną oddziaływania na środowisko drugiego stopnia wodnego na Wiśle. Na tej podstawie prezydent Marek Wojtowski złoży w bydgoskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś we Włocławku prezydent miasta i zarząd Energa SA." - czytamy w komunikacie.

Głównym celem planowanej inwestycji jest zabezpieczenie Kujaw i Pomorza oraz całego odcinka Dolnej Wisły przed katastrofą istniejącego od ponad 40 lat stopnia wodnego we Włocławku, a także zmniejszenie ryzyka powodziowego Wisły poniżej istniejącej zapory. Projekt zakłada budowę drugiego stopnia wodnego wraz z elektrownią wodną i infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Siarzewo położonej w 708 kilometrze Wisły. Planowana moc elektrowni wodnej wyniesie ok. 80 MW, podano również.

"Należy pamiętać, że projekt realizuje nadrzędny interes publiczny, a część energetyczna jest korzyścią dodatkową. Dlatego budowa drugiego stopnia wymaga zaangażowania finansowego partnerów publicznych, a ostateczna decyzja o budowie leży w ich gestii. Optymalną formą realizacji tego projektu wydaje się partnerstwo publiczno-prywatne" - skomentował prezes Energi Mirosław Bieliński, cytowany w komunikacie.

Reklama

Elektrownia wodna przy nowym stopniu będzie produkować rocznie nawet 400 GWh energii.

Grupa Energa charakteryzuje się największym udziałem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE) w produkcji własnej spośród głównych grup energetycznych działających na polskim rynku: energię z OZE wytwarza w 46 elektrowniach wodnych, 3 farmach wiatrowych, farmie fotowoltaicznej oraz instalacjach spalających biomasę.

Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce. Jej podstawowa działalność obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego, który obejmuje swoim zasięgiem obszar ok. 25% powierzchni kraju. Dostarcza i sprzedaje prąd do 2,9 mln klientów.