Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował wcześniej, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła w marcu o 5,6 proc. rok do roku, po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym - o 7,8 proc. rok do roku.

W ujęciu rocznym Polska znalazła się w czołówce państw UE z największym wzrostem produkcji przemysłowej. Najlepszy wynik zanotowała Irlandia (22,1 proc.), na drugim miejscu uplasował się nasz kraj (8 proc.), a na trzecim Węgry (7,9 proc.). Największe spadki odnotowano w Portugalii (-7,9 proc.), na Malcie (-3,6 proc.) oraz w Hiszpanii (3,4 proc.).

W porównaniu miesiąc do miesiąca liderami okazały się Litwa (3,5 proc.), Dania (1,8 proc.) i Słowacja (1,2 proc.). Po drugiej stronie rankingu uplasowała się Malta (-3,7 proc.), Grecja (-2,7 proc.) i Szwecja (-2,3 proc.).

Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca w marcu 2018 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W całej UE produkcja spadła o 0,1 proc. w tym ujęciu. Konsensus rynkowy dla strefy euro przewidywał spadek o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.

Reklama

W ujęciu rocznym, produkcja przemysłowa spadła o 0,6 proc. w strefie euro i wzrosła o 0,4 proc.w całej UE. Rynek spodziewał się spadku rzędu 0,8 proc. dla strefy euro.

>>> Czytaj też: Bettman: Brak kapitału to nie problem. Firmy narzekają na deficyt kadr i know-how