Premier zadowolony z kondycji gospodarki

"Cieszę się, że w kluczowej dla Polski sprawie, jaką jest sytuacja gospodarcza i finansowa Polski na tle kryzysu światowego, mogą wreszcie przemówić fakty, konkrety a nie politycy" – powiedział Donald Tusk na konferencji na GPW.

"To są pierwsze dane, które opisują kondycję Polski w warunkach kryzysu, którego jeszcze 2 lata temu nikt na świecie nie przewidywał" - zaznaczył premier. Przyznał jednocześnie, że dane, które dzisiaj budują nadzieję i optymizm Polaków, są bardzo dalekie "od naszych marzeń i aspiracji sprzed 2 lat", a najbliższe miesiące mogą być trudne.

"Aspiracje Polaków i ambicje mojego rządu sięgały o wiele wyżej niż wskaźniki, które dzisiaj pokazuje GUS, ale to były marzenia i ambicje, które kształtowały dane gospodarki światowej, europejskiej, polskiej w czasie nadzwyczajnej koniunktury" - powiedział.

Rekordowy wzrost PKB

Reklama

Wzrost PKB w I kwartale br. o 0,8 proc. jest rekordowy w porównaniu z wynikami innych państw - powiedział w piątek na konferencji premier Donald Tusk.

Jak zaznaczył, wzrost gospodarczy odnotowały w Europie jedynie Cypr, Grecja i Polska - w porównaniu do I kwartału 2008 r.

"W przypadku Polski jest to 0,8 proc. Czy chcielibyśmy więcej? Oczywiście tak. Czy było to możliwe? Dzisiaj, kiedy porównujemy to z danymi z innych państw, możemy powiedzieć, że ten wynik jest i tak wynikiem rekordowym" - zaznaczył.

Nowelizacja budżetu w oparciu o pełne dane

- Chcemy przygotować nowelizację budżetu opierając się na pełnych danych - powiedział premier Donald Tusk.

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że w poniedziałek zostaną podane "pewne daty" dotyczące nowelizacji budżetu.

"Nowelizacja budżetu jest bardzo poważną sprawą, do każdego jej etapu musimy być gotowi. Pierwsze informacje dotyczące budżetu otrzyma Rada Ministrów. Po Radzie Ministrów ten dokument zostanie ujawniony" - zapewnił Rostowski na wspólnej konferencji z szefem rządu.

Premier podkreślił, że rząd potrzebuje skompletować wszystkie dane, by nowelizacja budżetu "miała ręce i nogi". "Chcemy przygotować tę nowelizację w oparciu o kompletne dane" - zaznaczył.