Według najnowszego rocznika National Bureau of Statistics w ubiegłym roku na 1000 osób w Chinach przypadało 8,5 urodzeń. To najniższy poziom od 1978 roku.

Rząd nie podał przyczyn spadającego wskaźnika urodzeń, ale nowe dane potwierdzają, że wzrost liczby ludności w drugiej największej gospodarce świata dramatycznie spowalnia, a niektórzy demografowie szacują, że może zacząć zmniejszać się już w tym roku. W 2021 r. liczba noworodków może ponownie spaść poniżej poziomu 12 milionów odnotowanych w 2020 roku, powiedział w lipcu urzędnik komisji zdrowia.

ikona lupy />
Wskaźnik urodzeń w Chinach / Bloomberg

Dane opublikowane w weekend wykazały wyższy wskaźnik urodzeń w latach 2011-2017 niż poprzednie szacunki, prawdopodobnie z powodu korekt opartych na właśnie zakończonym spisie powszechnym z 2020 r. Ta zmiana odzwierciedla zapewne zaniżanie liczby urodzeń w poprzednich latach - uważa niezależny demograf He Yafu.

Reklama

Zdaniem He Yafu w latach, kiedy posiadanie drugiego dziecka dla większości par było nielegalne, niektórzy rodzice nie zgłaszali oficjalnie noworodka, gdy przekraczali limit, dopóki dziecko nie skończyło sześciu lat i nie musiało się zapisać do szkoły.

W górę zrewidowano również całkowitą liczbę ludności za lata 2011-2019, która na koniec 2020 roku osiągnęła poziom 1,41 mld osób.

W tegorocznym wydaniu brakowało rozkładu wskaźników urodzeń w prowincjach. Dane te zostały wcześniej uwzględnione i wykazały wyraźny spadek wskaźnika urodzeń w zachodnim regionie Sinciang. Znaczna część tego spadku była spowodowana polityką kontrolowania „nieplanowanych urodzeń”, mówił regionalny urzędnik na początku tego roku.

ikona lupy />
Wskaźnik urodzeń w Chinach w regionie Sinciang / Bloomberg

Naukowcy twierdzą, że Pekin nieproporcjonalnie zmniejsza liczbę urodzeń wśród muzułmańskiej mniejszości w regionie w ramach represji. Raport głosi, że polityka demograficzna Chin wpłynęła na zmniejszenie populacji liczby Ujgurów, grupy etnicznej pochodzenia tureckiego, o jedną trzecią.

Chiny zaprzeczyły zarzutom, argumentując, że rodzice ze wszystkich grup etnicznych w kraju są mniej skłonni do posiadania dzieci z powodów takich jak lepsza edukacja i szybka urbanizacja.

W zeszłym roku liczba małżeństw w całym kraju kontynuowała trend spadkowy, natomiast liczba rozwodów spadła po raz pierwszy.

ikona lupy />
Małżeństwa i rozwody w Chinach / Bloomberg