Reklama
Czy PSL poprze Polski Ład?
Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL: Jeśli uda się tę ustawę podzielić, taki złożyliśmy wniosek, na kilka części – wyodrębnić wyższą kwotę wolną od podatku i emerytury bez podatku – to z chęcią byśmy poparli. Ale nie będziemy nigdy głosować za podwyżkami podatków dla przedsiębiorców w tak trudnej sytuacji, w jakiej są po kryzysie.
Ale przecież jesteście za tym, żeby podwyższać wydatki na zdrowie.
I wiemy, jak to zrobić bez podnoszenia podatków. Przedstawiliśmy swoją koncepcję – udział akcyzy w wydatkach zdrowotnych. Akcyza to ponad 20 mld zł. Jeżeli palisz papierosy czy pijesz alkohol, to wpłacasz do budżetu państwa określone pieniądze. Te substancje wywołują choroby, więc niech te pieniądze idą na ich leczenie.
Ale akcyza już dziś wpływa do budżetu.
Premier niedawno powiedział, że mamy rewelacyjną sytuację budżetową. A jak ma się supersytuację, to nie podnosi się podatków, tylko dysponuje się pieniędzmi, które już są w budżecie. Czemu mamy nie przeznaczyć na zdrowie tych pieniędzy, które są w nadwyżce budżetowej?
Jest potencjał do tego, żeby ustawa podatkowa nie przeszła?
Martwię się, jak zagłosuje lewica.
Deklarują, że wszyscy zagłosują przeciwko.
To bardzo dobra deklaracja. To też dowód, że nawet partia Razem, która już wspierała ten rząd w podnoszeniu podatków, tu idzie w inną stronę. To pokazuje, że zmiana, którą proponuje rząd, ma naprawdę opresyjny charakter. Rządzący mają lekką przewagę, ale mam nadzieję, że po naszej stronie będzie pełna mobilizacja: my zagłosujemy przeciwko, PO, Hołownia, Porozumienie i Konfederacja, choć ta ostatnia często głosuje z rządem.
Rozmawiali Grzegorz Osiecki i Tomasz Żółciak
wsp. Anna Ochremiak