W ramach Polskiego Ładu wprowadzony został PIT-0 dla rodzin z co najmniej czworgiem dzieci. Rodzice z ulgi mogą skorzystać niezależnie od tego, czy są zatrudnieni na etacie, czy są przedsiębiorcami.

"Ulga polega na tym, że przychody do wysokości 85 528 zł są zwolnione od podatku. Zasada ta dotyczy obojga rodziców, więc można powiedzieć, że w sumie rodzina ma 171 056 zł limitu przychodów, który jest nieopodatkowany" – powiedziała wiceminister. Poinformowała, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 110 tys. rodzin.

Reklama

Niezależnie od tego rodzice skorzystają też na nowej, podniesionej kwocie wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. "Oznacza to, że rozliczający się wspólnie rodzice z czworgiem dzieci nie zapłacą podatku do kwoty 231 056 zł" – wskazała Socha.

Z danych resortu finansów wynika, że przykładowo na PIT-0 rodzina, w której dwoje rodziców pracuje i zarabia po 5,5 tys. zł brutto miesięcznie, zyska rocznie 8466 zł. Gdy pracuje tylko jeden z rodziców i zarabia 10 tys. zł brutto miesięcznie, rodzina zyska 8018 zł rocznie. Jeśli pracuje tylko jeden z rodziców i zarabia 12 tys. zł brutto miesięcznie, wówczas rodzina zyska 9934 zł rocznie.

Wiceminister Socha przypomniała również o zmianach dotyczących ulg dla samotnych rodziców. Dotychczas samotni rodzice mogli rozliczać się wspólnie z dzieckiem, a podatek był obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów (dzięki temu rodzic mógł np. skorzystać z niższej stawki podatku). W związku ze wzrostem kwoty wolnej od podatku od 2022 r. ta zasada została zmieniona i zastąpiona ulgą na dziecko samotnego rodzica w kwocie 1500 zł.

"Do tej pory osoby zarabiające dużo były mniej opodatkowane niż osoby, które zarabiały średnią krajową lub mniej. To samo dotyczyło samotnych rodziców: rodzic, który mało zarabiał, na wspólnym rozliczaniu z dzieckiem również zyskiwał niewiele, np. 500 zł przy najniższych dochodach. Średnia korzyść wynosiła 1100 zł. Natomiast duże korzyści odnosili ci, którzy znacznie przekraczali pierwszy próg opodatkowania, czyli 85 tys. zł – im więcej ten próg przekraczali, tym korzyści były większe" – wskazała wiceminister.

Dodała, że w połączeniu z Polskim Ładem osoby wychowujące samotnie dziecko, zarabiające do 9100 zł brutto miesięcznie, nie tracą w relacji do systemu sprzed 2022 r., a samotny rodzic zarabiający 6 tys. zł zapłaci w tym roku podatki o 1 tys zł niższe niż w zeszłym roku.