Zdaniem Nokii ​​usługi Prime Video i Twitch firmy Amazon oraz komputery HP naruszają jej patenty związane z „kompresją i dostarczaniem strumieniowego wideo oraz innymi technologiami”.

Uczciwa propozycja została odrzucona

W pozwie stwierdzono, że Amazon i HP odmówiły przejęcia licencji i zamiast tego niewłaściwie wykorzystały technologię Nokii, aby umożliwić wydajniejsze przesyłanie strumieniowe wideo w wysokiej jakości. Według niej ​​dziesiątki firm wykupiło licencje na patenty związane z kodowaniem i dekodowaniem wideo, które umożliwiają przesyłanie obrazu o wyższej jakości przy niższych wymaganiach dotyczących przepustowości i przechowywania danych. Zdaniem Nokii ​​niektóre patenty są niezbędne do spełnienia standardów Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego w zakresie technologii kodowania wideo, a ona zaoferowała Amazon i HP licencje na uczciwych warunkach.

Reklama
ikona lupy />
fot. materiały prasowe

Po odrzuceniu tej oferty Nokia zwróciła się do sądu o wydanie nakazu zablokowania rzekomych naruszeń obu firm oraz zażądała odszkodowania w nieokreślonej wysokości.

Z Apple się dogadali…

Nokia ma bogate doświadczenie, jeśli chodzi o prawa patentowe. W lipcu tego roku podpisała np. nową umowę z Apple, bo obecnie obowiązująca wygasa pod koniec 2023 r. Obie firmy nie ujawniły, czego dokładnie dotyczy oraz, o jakie kwoty chodzi, określając umowę jako poufną.

ikona lupy />
shutterstock

Co ciekawe, historia sporów patentowych pomiędzy tymi koncernami jest bardzo długa. Nokia oskarżyła amerykańskiego giganta o złamanie prawa po raz pierwszy jeszcze w 2009 r. Chodziło wtedy o 10 patentów, które Apple miało naruszyć, tworząc pierwszego iPhona. Do ugody doszło dopiero w 2011 r.

…a z chińskimi firmami nie

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja pomiędzy Nokią a firmami spod szyldu BBK produkującymi smartfony. W tym wypadku wiadomo, że chodzi o patenty związane z 4Gi 5G. Finowie w tym roku wygrali już np. w Niemczech sprawę z Vivo, w zeszłym roku podobne rozstrzygnięcie zapadło w sprawie przeciwko OPPO i OnePlus. W wyniku tego nie można w Niemczech kupić już smartfonów tych firm. Podobne postępowania toczą się przez sądami w kilku europejskich państwach, m.in. w Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji i Finlandii.

ikona lupy />
Smartfon Vivo / Forsal.pl

Co ma Nokia?

Imponujące portfolio Nokii składa się z około 20 tys. rodzin patentów. Z tego prawie 6 tys. uznaje się za kluczowe dla 5G. Szacuje się, że firma od 2000 r. zainwestowała w badania i rozwój ponad 140 mld euro i teraz czerpie z tego zyski.

Postępowanie sądowe nigdy nie jest naszym pierwszym wyborem. Preferujemy osiąganie polubownych porozumień z firmami, które polegają na naszej technologii. Drzwi dla konstruktywnych negocjacji prowadzonych w dobrej wierze pozostają otwarte – czytamy w oświadczeniu Arvina Patela, dyrektora ds. licencji w dziale nowych segmentów Nokii, zamieszczonym na blogu firmy.