Brytyjski minister zdrowia Nadhim Zabawi przewiduje, że coroczne szczepienia przeciw koronawirusowi będą podobne do corocznych akcji szczepień przeciw grypie.

Trwają już prace nad nową szczepionką, która ma zapewniać lepszą ochronę przeciw południowoafrykańskiej odmianie koronawirusa. Z badań wynika, że aktualna szczepionka firmy AstraZeneca ma pod tym względem ograniczone działanie.

Rząd Wielkiej Brytanii spodziewa się, że „prawdopodobnie coroczna lub przypominająca w okresie jesiennym” dawka szczepionki będzie podawana na podobnej zasadzie, co szczepienia przeciw grypie – wyjaśnił wczoraj w BBC minister zdrowia.

„Przyglądamy się wariantowi wirusa, który rozprzestrzenia się na świecie, szybko produkujemy odpowiednią wersję szczepionki, później zaczynamy szczepienia i w ten sposób chronimy naród” – dodał Nadhim Zabawi.

Wielka Brytania doświadcza już trzeciego narodowego lockdownu. Zamknięte są m.in. szkoły i prywatne przedsiębiorstwa. W efekcie obostrzeń i pandemii koronawirusa brytyjska gospodarka zmaga się z najgłębszą recesją od ponad 300 lat. Rząd premiera Borisa Johnsona walczy z czasem i stara się zaszczepić jak najwięcej osób, aby w przyszłym miesiącu móc znosić ograniczenia gospodarcze.