Reprezentatywne badanie przeprowadził na zlecenie Fudnacji ośrodek Norstat Institut w ostatnim tygodniu listopada 2020 r. z udziałem ponad 1000 respondentów.

Tygodnik "Der Spiegel" zauważa jednak, że nie są to wyniki kategoryczne, bo stosunek Niemców do szczepień na koronawirusa stale się zmienia, na co mają wpływ bieżące wydarzenia w nauce i polityce. Gazeta wskazuje, że w jej najnowszej ankiecie 74 proc. osób opowiedziało się za szczepieniami, co "oznacza najwyższy wynik w historii". Inna ankieta "Spiegla" ujawniła, że największą aprobatą cieszy się szczepionka firmy BioNTech/Pfizer.

Ponadto w badaniu Fundacji Bertelsmanna ok. 45 proc. respondentów oceniło, że obecny kryzys związany z pandemią może mieć pozytywne efekty w kontekście ochrony klimatu oraz stosunków społecznych. 82 proc. ankietowanych uważa, że pandemia ukazała potrzebę wprowadzenia gruntownych zmian w społeczeństwie.

Instytut im. Roberta Kocha, który nadzoruje w Niemczech walkę z koronawirusem, odnotowuje stagnację w liczbie nowych zakażeń. Według jego danych w ciągu ostatniej doby w kraju odnotowano 8007 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 422 zgony z powodu Covid-19. Tydzień wcześniej wykryto 7556 nowych zakażeń oraz 560 zgonów w ciągu jednej doby. (PAP)

Reklama