"Jak to się mogło stać? To niedopuszczalne!" - mówi monarcha do dyrektora rządowego szpitala na filmie umieszczonym na Twitterze.

Premier Jordanii Biszer al-Chasawne zarządził śledztwo w sprawie zgonów, a król nakazał również zawieszenie dyrektora placówki.

Pracownicy służby zdrowia i obrony cywilnej oraz ludzie spoza szpitala pospieszyli na pomoc z przenośnymi urządzeniami do wentylacji - przekazał Associated Press Fares Charabsza, którego rodzice są pacjentami oddziału i który przebywał w szpitalu, gdy na oddziale zabrakło tlenu.

"Reanimowali wiele osób, w tym mojego ojca i matkę" - powiedział.

Według doniesień przerwa w dostawie tlenu trwała ponad 40 minut.

W zamieszkanej przez 10 milionów osób Jordanii odnotowano ponad 465 tys. infekcji koronawirusem i ponad 5200 zgonów. W lutym zaostrzono ograniczenia, przywracając weekendowy lockdown i nocne godziny policyjne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Jordania rozpoczęła akcję szczepień przeciw Covid-19 w połowie stycznia, planując zaszczepić ponad 4 miliony mieszkańców w 2021 roku. W piątek kraj otrzymał 144 tys. dawek szczepionki AstraZeneca ze wspieranego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) programu COVAX, którego celem jest zapewnienie równego dostępu do szczepionek ponad 90 krajom o niskich i średnich dochodach.

Program napotyka problemy wynikające z opóźnień, niedofinansowania i ograniczonych dostaw. Unia Europejska przeznaczyła 8 mln euro na wsparcie zakupu szczepionek przez Jordanię. Druga dostawa od COVAX spodziewana jest w kwietniu.