Brain Care Score – quiz na sprawdzenie stanu swojego mózgu
Dr Jonathan Rosand stworzył wraz z grupą badaczy specjalny system, który pozwala zmierzyć stan zdrowia naszego mózgu o nazwie Brain Care Score - pisze CNBC.
Poniżej link do quizu:
https://redcap.partners.org/redcap/surveys/?s=JN7CJ4LKW8LEADWR
Wynik mieści się w 21-punktowej skali. Zawiera pytania dotyczące diety, ciśnienia krwi czy jakości społecznych relacji. Im wyższy wynik, tym zdrowszy mózg.
Quiz zawiera między innymi pytania o:
- spoczynkowe ciśnienie krwi;
- czy palisz?;
- czy oddajesz się tygodniowo co najmniej 150-minutowej umiarkowanej aktywności lub 75-minutowemu intensywnemu treningowi?;
- czy śpisz co najmniej 7 godzin dziennie? Czy masz jakieś niezaleczone zaburzenia snu?;
- czy potrafisz redukować swój stres? Czy jest on pod twoją kontrolą?
Wysoki wynik w teście obniża według badań prawdopodobieństwo doznania demencji, depresji oraz udaru mózgu. Poprawa wyniku w jednej z kategorii prawdopodobnie zwiększy twój wynik w innych. Na przykład, jeżeli zaczniesz się wysypiać, to obniży się twoje ciśnienie krwi. Jeżeli zaczniesz trenować, to będziesz lepiej spał. Dbanie o różne aspekty swojego zdrowia uwydatnione w badaniu ogranicza nawet genetyczne ryzyko zapadnięcia na jedną z chorób mózgu.
Brain Care Score uwzględnia także takie obszary jak:
- poziom cukru we krwi;
- poziom cholesterolu;
- indeks BMI;
- palenie papierosów i spożywanie alkoholu;
- społeczne relacje;
- poczucie sensu życia.
Co daje wykonanie quizu?
Daje dobrą orientację na temat tego, w jakim miejscu się znajdujemy i jak wiele mamy do poprawy. Może służyć jako „mapa zdrowia”, czyli coś, co wskaże nam problemowe obszary, nad którymi możemy następnie pracować z lekarzem.
Inspiracją do stworzenia systemu były pytania pacjentów i ich rodzin dotyczące profilaktyki zdrowotnej, np. tego, jak uniknąć udaru czy problemów z pamięcią. Rosand podkreśla, że wielu z tych schorzeń można zapobiec, modyfikując czynniki ryzyka, takie jak styl życia. Na przykład leczenie nadciśnienia tętniczego jest skutecznym sposobem zapobiegania zarówno udarom, jak i demencji.
Inicjatywa ta koncentruje się na pierwotnej profilaktyce, zachęcając do działań, które wspierają zdrowie mózgu na dłuższą metę.