Od 1999 r. 69-letni Ocalan odsiaduje wyrok dożywocia w więzieniu na wyspie Imrali w południowej części Morzu Marmara.

"Decyzje zakazujące spotkań zostały zniesione i od tej pory (Ocalan) może się widywać ze swoimi adwokatami" - powiedział Gul dziennikarzom w Ankarze. Zastrzegł przy tym, że spotkania osadzonego z jego adwokatami mogą zostać ograniczone ze względów bezpieczeństwa.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że decyzja nadeszła w chwili, gdy kilkuset więźniów w całej Turcji prowadziło głodówkę protestacyjną, domagając się poprawy warunków dla Ocalana, w tym wizyt w więzieniu członków jego rodziny i adwokatów.

Reklama

Prawnicy odwiedzili Ocalana 2 maja, po raz pierwszy od 2011 roku, i przekazali jego wezwanie, aby protestujący więźniowie zakończyli strajk - podaje AP. Lider PKK polecił im przekazać także oświadczenie, w którym zaapelował do opozycyjnych Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), kontrolowanych przez kurdyjską milicję Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) o szukanie bezkonfliktowych rozwiązań kryzysu w Syrii. Turcja zwalcza YPG wchodzące w skład sił walczących z dżihadystycznym Państwem Islamskim i wspieranych przez USA.

Partia Pracujących Kurdystanu uznawana jest przez Ankarę, a także Stany Zjednoczone i UE za organizację terrorystyczną. Od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji, głównie na południowym wschodzie kraju. W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tys. osób.