Akt oskarżenia liczy ok. 15 tys. stron i jest rezultatem trzech lat pracy, podczas których przesłuchano ok. 400 świadków i dokonano 90 ekspertyz. Data rozpoczęcia procesu nie została jeszcze wyznaczona.

Prokuratura określa upadłość banku KTB jako „największe gospodarcze i finansowe oszustwo, do którego doszło w najnowszej historii Bułgarii”. Straty szacowane są na ok. 4 mld lewów (2 mld euro). Klienci banku, których depozyty nie były objęte żadnymi gwarancjami, stracili ok. 3,7 mld lewów (1,65 mld euro).

Głównym oskarżonym jest dawny większościowy udziałowiec banku Cwetan Wasilew, który od trzech lat przebywa w Serbii. Bułgarska prokuratura jesienią 2014 roku wystąpiła o jego ekstradycję, lecz sąd w Belgradzie zwleka z orzeczeniem. Wasilewowi, który będzie sądzony zaocznie, postawiono łącznie 146 zarzutów, w tym kierowanie grupy przestępczej przywłaszczającej środki banku. Podstawowy zarzut to przywłaszczenie 2 mld lewów (1 mld euro) i wywóz z kraju 205 mln lewów w gotówce (102,5 mln euro).

Jednym z oskarżonych w sprawie jest były szef wydziału nadzoru bankowego w Bułgarskim Banku Narodowym Cwetan Gunew, który zdaniem oskarżycieli tuszował nadużycia w banku KTB.

W ubiegłym roku brytyjska firma konsultingowa AlixPartners opracowała raport o KTB, z którego wynikało, że ponad 2,5 mld lewów (ok. 1,25 mld euro) kredytów udzielonych przez KTB nie będzie można odzyskać.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)