„Otwieramy nowy rozdział w naszej współpracy gospodarczej z Francją; umowy umożliwiają stworzenie tysięcy miejsc pracy na Ukrainie” - powiedział ukraiński premier Denys Szmyhal podczas spotkania z Le Maire’em.

Jedną z najważniejszych transakcji przewidzianych w umowach jest sprzedaż Ukrainie przez francuski koncern Alstom 130 lokomotyw elektrycznych za łączną kwotę ponad 880 mln euro – podaje AFP, powołując się na ukraińskie władze. W ramach tego projektu udział Ukrainy w produkcji lokomotyw zostanie zwiększony z 20 do 35 proc. - poinformował Le Maire.

Druga umowa przewiduje dostawę przez francuską firmę Desautel 370 wozów strażackich z drabinami za 300 mln euro na potrzeby ukraińskiej państwowej służby ratowniczej.

Pozostałe dwa kontrakty, każdy o wartości 70 mln euro, dotyczą remontów stacji uzdatniania wody pitnej w Kijowie i obwodzie ługańskim, w pobliżu linii frontu, na którym toczą się walki z prorosyjskimi separatystami – podaje AFP.

Umowy ramowe wymagają jeszcze ratyfikacji przez parlamenty obu krajów. 590 mln euro należności zostanie sfinansowane z pożyczek francuskiego skarbu państwa, a 555 mln euro z pożyczek francuskich banków – podało ministerstwo gospodarki Francji.

W 2018 roku Ukraina podpisała już umowę w sprawie zakupu od francusko-niemieckiej grupy Airbus Helicopters 55 cywilnych śmigłowców za pół miliarda euro.

„Kijów jest uzależniony od wsparcia politycznego Paryża wobec Rosji” – napisał w czwartkowym komentarzu francuski dziennik „Le Figaro”.