"Dla administracji prezydenta Bidena i wiceprezydent Harris Indonezja oraz Południowo-wschodnia Azja są kluczowe, gdy chodzi o globalną walkę z koronawirusem, w jaką zaangażowały się Stany Zjednoczone - powiedział Sullivan.

Wyjaśnił też, że podczas rozmowy z szefową indonezyjskiej dyplomacji omawiał sposoby walki z kryzysem epidemiologicznym i ostatnim wzrostem zakażeń w Indonezji. Od początku epidemii odnotowano tam blisko 2 mln 229 tys. zakażeń, a z powodu Covid-19 zmarły 59 534 osoby.

Od 11 dni w Indonezji - czwartym pod względem ilości mieszkańców kraju na świecie - rejestrowane są rekordowe przyrosty dobowych zakażeń. W piątek poinformowano o 25 830 nowych przypadkach i 539 zgonach z powodu Covid-19.

Kampania szczepień, która dotąd opierała się na chińskiej szczepionce opracowanej przez koncern Sinovac Biotech, przebiega bardzo opornie. W 243-milionowym kraju dwiema dawkami zaszczepiono 13 mln 677 230 ludzi (5,6 proc. populacji), a jedną - 30 mln 483 730 osób (12, 5 proc.).

Reklama

Indonezyjskie władze dążą do zróżnicowania obecnych na rynku preparatów. W piątek szef indonezyjskiej agencji ds. żywności i lekarstw Penny K. Lukito poinformował o przyspieszonym trybie dopuszczenia preparatu Moderny na rynek indonezyjski.

W czerwcu - przypomina Reuters - administracja Bidena przyrzekła ofiarować 80 mln wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych szczepionek krajom najmocniej dotkniętym kryzysem epidemiologicznych. Szczepionki z USA mają otrzymać w Azji: Wietnam, Tajlandia, Laos, Papua Nowa Gwinea oraz Kambodża. Osobna pula szczepionek jest wysyłana do Ameryki Łacińskiej.

USA zamierzają też zamówić 500 mln doz szczepionki firmy Pfizer BionTech i przekazać je Unii Afrykańskiej. Preparaty te trafią do 92 krajów, które nie mogą sobie pozwolić na zakup szczepionek. (PAP)

mars/