Warsaw Security Forum to coroczna konferencja międzynarodowa, organizowana przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego. W tym roku odbywało się w dniach 5-6 października i gościło najważniejszych przedstawicieli państwowych, wojskowych oraz ekspertów z zakresu polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obronności.

W ramach konferencji Warsaw Security Forum minister Zbigniew Rau uczestniczył m.in. w okrągłym stole poświęconym perspektywom rozwoju Trójkąta Lubelskiego oraz w panelu ministerialnym "Od Bałtyku po Morze Czarne: uwolnienie strategicznego potencjału regionu".

Jak podkreśliło w komunikacie MSZ, w okrągłym stole poświęconym potencjałowi rozwoju Trójkąta Lubelskiego udział wzięli ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy, Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba oraz wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomenas.

"Minister Rau wyraził satysfakcję z faktu, że powołanie Trójkąta Lubelskiego wypełniło istotną lukę współpracy w Europie Środkowej. Zaznaczył, że ten istniejący od ponad roku format stał się elastyczną formułą kontaktów na wielu poziomach, wzmacniającą zdolność do analizy wyzwań, z którymi mierzą się Polska, Litwa i Ukraina. Podkreślił gotowość rozszerzenia Trójkąta Lubelskiego o wolną i demokratyczną Białoruś" - przekazało MSZ.

Reklama

W panelu ministerialnym "Od Bałtyku po Morze Czarne: uwolnienie strategicznego potencjału regionu" uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Polski – Zbigniew Rau, Turcji – Mevlüt Cavusoglu, Finlandii – Pekka Haavisto i Ukrainy – Dmytro Kułeba.

Jak relacjonuje MSZ, Rau podkreślił, że Polska przywiązuje dużą wagę do rozwoju formatów współpracy regionalnej w naszej części Europy. Ocenił, że współpraca w ramach Trójkąta Lubelskiego, oparta na partnerstwie, a także na wspólnym dziedzictwie i wspólnych wartościach, przynosi wartość dodaną dla rozwoju regionu. Wyraził także nadzieję na rozwój współpracy regionalnej w wymiarze czarnomorskim, zapoczątkowanej przez spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentami Republiki Mołdawii, Ukrainy i Rumunii, do którego doszło podczas jego wrześniowej wizyty w Kiszyniowie.

"Podczas Warsaw Security Forum minister Zbigniew Rau podkreślił potencjał rozwojowy tkwiący w regionie Trójmorza oraz współpracę zmierzającą do jego uwolnienia poprzez rozwój połączeń infrastrukturalnych. +Mamy świadomość, że niedostateczny rozwój infrastruktury jest główną przeszkodą utrudniającą szybszy wzrost gospodarczy w naszym regionie+" – powiedział minister Rau, cytowany w komunikacie resortu.

W tym kontekście wskazał na Inicjatywę Trójmorza jako platformę koordynacji i realizacji kluczowych projektów transgranicznych. Współpraca w obszarze infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej będzie służyła także szybszej integracji i wyrównywaniu poziomu rozwoju w ramach UE, a także budowie odporności wobec współczesnych zagrożeń.

"Z kolei panel z udziałem ministra Zbigniewa Raua, wiceministra Szwecji Roberta Rydberga oraz sekretarz generalnej OBWE Helgi Schmid poświęcony był aktualnym wyzwaniom w ramach OBWE, w kontekście przyszłorocznego przewodnictwa Polski w Organizacji. W swoim wystąpieniu minister Rau podkreślił, że pomimo trudnych wyzwań przed jakim staje OBWE, pozostaje ona ważnym forum dialogu, dzięki swojemu doświadczeniu, niezależnym instytucjom oraz formatom negocjacyjnym. Dodał, że Polska wśród swoich priorytetów umieści kwestię możliwości wzmocnienia działań OBWE na rzecz rozwiązania konfliktów regionalnych, deeskalacji napięć i wsparcia dla ludności żyjącej na terenach objętych sytuacjami kryzysowymi" - przekazało MSZ. (PAP)

wni/ godl/