Kristersson podkreślił, że Szwecja zobowiązała się do przestrzegania wszystkich części porozumienia zawartego z Turcją z czerwca ubiegłego roku na szczycie NATO w Madrycie. "Będziemy kontynuowali wspólne wysiłki na rzecz walki ze zorganizowaną przestępczością oraz terroryzmem" - zaznaczył. "Szwecja nie podjęła żadnych nowych zobowiązań" - uściślił.

Wcześniej Turcja krytykowała Szwecją za możliwość publicznego palenia Koranu oraz brak zakazu posługiwania się flagą organizacji terrorystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). W Szwecji jest to możliwe z powodu wpisaniu do konstytucji wolności wypowiedzi, a za taką uważane jest wymachiwanie flagą czy niszczenie świętych ksiąg.

Kristersson pytany przez dziennikarzy o wysunięty przez Erdogana warunek wznowienia rozmów na temat wejścia Turcji do UE, odpowiedział, że "Szwecja będzie wspierać bliższą współpracę z Turcją". "Może chodzić o zmodernizowaną unię celną lub kwestie wizowe" - zaznaczył.

Reklama

Premier Szwecji oświadczył, że wierzy, iż Węgry zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami również ratyfikują członkostwo Szwecji w NATO.

W poniedziałek w Wilnie Kristersson spotkał się z Erdoganem. Po rozmowach sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że turecki prezydent zaakceptował wejście Szwecji do NATO i zapowiedział przekazanie szwedzkiego wniosku pod głosowanie w parlamencie.