"Sposób, w jaki pod groźbą użycia siły zbrojnej uprowadzono Pratasiewicza spod jurysdykcji drugiego państwa i sprowadzono w obręb jurysdykcji Białorusi, był równoznaczny z wydaniem w trybie nadzwyczajnym - powiedział na wirtualnym briefingu rzecznik OHCHR. - Takie nadużycie władzy państwowej wobec dziennikarza za wykonywanie funkcji, które są chronione przez prawo międzynarodowe, zasługuje na najostrzejsze potępienie".
Pratasiewicz, białoruski aktywista i były redaktor opozycyjnego kanału NEXTA, został zatrzymany przez białoruskie władze w niedzielę na lotnisku w Mińsku. Stało się to po tym, gdy samolot Ateny-Wilno, którym leciał, został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi.
Przywódcy UE na szczycie w Brukseli w poniedziałek w nocy zdecydowali o wprowadzeniu zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE oraz zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.
RB ONZ w środę zajmie się przymusowym lądowaniem samolotu w Mińsku
Rada Bezpieczeństwa ONZ w środę przeprowadzi nieformalne nadzwyczajne posiedzenie za zamkniętymi drzwiami w związku z wymuszonym przez Białoruś lądowaniem samolotu pasażerskiego linii Ryanair w niedzielę na lotnisku w Mińsku - poinformowały źródła dyplomatyczne przy ONZ.
Sesja odbędzie się z inicjatywy stałego członka RB, Francji, oraz dwóch członków niestałych - Irlandii i Estonii.
Według agencji AFP jest mało prawdopodobne, aby Rada uzgodniła na środowym posiedzeniu wspólną deklarację w sprawie Białorusi. Spodziewany jest bowiem sprzeciw Rosji, wspierającej władze w Mińsku.