Rzecznik Downing Street przekazał w komunikacie, że premier "oczekuje z niecierpliwością" na dwustronny szczyt w przyszłym roku, a podczas rozmowy z prezydentem Francji podkreślił konieczność pogłębienia współpracy w sprawie walki z przerzutem imigrantów do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche.

AFP zwraca uwagę, że komunikat Pałacu Elizejskiego nie zawiera informacji o wspólnej walce z organizacjami odpowiedzialnymi za szmuglowanie imigrantów, lecz kładzie nacisk na to, że politycy liczą na pogłębienie współpracy w kwestiach dotyczących obronności, bezpieczeństwa, energetyki i "spraw strategicznych".

Była to pierwsza rozmowa Macrona i Sunaka od objęcia urzędu przez brytyjskiego premiera. Reuters przypomina, że relacje między Paryżem i Londynem były ostatnio dość napięte ze względu na cały szereg problemów, w tym spory o łowiska ryb po brexicie i trudności z zablokowaniem przerzutu migrantów do Wielkiej Brytanii.

AFP ocenia, że gabinet Sunaka optuje za "bardziej koncyliacyjnym nastawieniem" do Francji niż poprzednie rządy. Agencja przypomina, że poprzednia premier Liz Truss pogorszyła jeszcze stosunki z Paryżem, gdy odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy Macron jest "przyjacielem czy wrogiem" i odparła, że kwestia ta nie jest jeszcze przesądzona.

Reklama

fit/ mal/