Według raportu opublikowanego przez Izbę Handlową Unii Europejskiej w Chinach, około 23 proc. firm, które odpowiedziały na ankietę, myśli o wyprowadzeniu swoich obecnych lub planowanych inwestycji z Chin. Ankieta została przeprowadzona pod koniec kwietnia, w czasie gdy lockdown w Szanghaju i ograniczenia obejmujące min. wschodnią prowincję Jilin zakłócały działalność biznesową.

Według Izby liczba europejskich firm rozpatrujących ewentualne wycofanie się z Chin była najwyższa od dekady. Dla porównania w lutowym badaniu odsetek spółek rozważających relokację działalności był ponad dwukrotnie niższy i wyniósł 11 proc. W kwietniu w sondażu wzięło udział 372 firm, a w lutym - 620.

Czy to początek odpływu inwestycji?

Reklama

Brak pomysłu na łagodne wyjście z polityki „zero tolerancji dla covid-19” może spowodować gwałtowny odpływ europejskich firm z chińskiego rynku. Spośród firm rozważających przeniesienie swoich inwestycji 16 proc. stwierdziło, że na miejsce docelowe wybrałoby kraje Azji Południowo-Wschodniej, a 18 proc. stwierdziło, że szuka innego miejsca w regionie Azji i Pacyfiku. Około 19 proc. wskazało Europę, 12 proc. Amerykę Północną, a 11 proc. Azję Południowa.

Wprawdzie Chiny zaczęły ostatnio łagodzić niektóre ograniczenia covidowe, ale ożywienie gospodarcze okazało się być niesymetryczne. O ile w maju produkcja przemysłowa nieoczekiwanie wzrosła, o tyle wydatki konsumentów i rynek nieruchomości nadal się kurczyły. Perspektywy na resztę roku pozostają niepewne, ponieważ Pekin w walce z covidem nadal stawia lockodwny i inne ograniczenia, mające powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Niepowetowane straty

Prawie 60 proc. kwietniowych respondentów obniżyło swoje prognozy przychodów na bieżący rok. Jako główną przyczynę spadku wskazali ograniczenia, jakie Pekin nakłada w zawiązku ze wzrostem liczby zakażeń Covid-19. Blisko 78 proc. ankietowanych stwierdziło, że środowisko biznesowe w Chinach stało się mniej atrakcyjne ze względu na krajową politykę antycovidową.

Zagraniczne firmy o wiele mocniej odczuły skutki covidowych ograniczeń: spółki przemysłowe działające w Chinach w okresie od stycznia do kwietnia odnotowały spadek zysku o 16,2 proc. Również sektor prywatnych chińskich firm zmierzył się ze strata na poziomie 0,6 proc. Natomiast państwowe przedsiębiorstwa zanotowały w tym czasie wzrost zysków o 13,9 proc.

Z powodu problemów ze swobodnym funkcjonowaniem chęć opuszczenia Chin zgłaszają również amerykańskie firmy. Tylko 31 proc. firm produkcyjnych i usługowych ankietowanych na początku czerwca przez Amerykańską Izbę Handlową w Szanghaju stwierdziło, że działa bez przeszkód. Pozostałe zgłaszały między innymi trudności z przejazdami pracowników do biur i fabryk.