Wzrost zamówień zaskoczyły nawet analityków
Popyt wzrósł o 4,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, znacznie więcej niż szacowali ekonomiści ankietowani przez Bloomberga. Według ich przewidywań miał on wynieść 1,5 proc. Za rosnący popyt dopowiadały zamówienia hurtowe, chociaż nawet bez nich zamówienia wzrosłyby o 2,2 proc., podał w środę niemiecki urząd statystyczny w oświadczeniu.
Branża motoryzacyjna na dużym plusie
Produkcja pojazdów wzrosła ponad dwukrotnie, odnotowano także wzrost ogólnego popytu zagranicznego. Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że wraz z ostatnim wzrostem wskaźników nastrojów dane te wskazują, że kryzys w niemieckim sektorze wytwórczym osiągnie najniższy poziom pod koniec 2024 roku.
Niemcy przestały być głównym hamulcowym strefy euro
Niemiecki przemysł był coraz większym obciążeniem dla strefy euro. Firmy zmagają się ze słabym popytem na całym świecie, wysokimi kosztami pożyczek i problemami strukturalnymi w kraju, które narastają od lat.
Kłopotliwa produkcja samochodów elektrycznych
Volkswagen rozmawia ze związkami zawodowymi środki oszczędnościowe, które mogą doprowadzić do bezprecedensowych zamknięć zakładów w jego ojczystym kraju. Jego najwięksi konkurenci, Mercedes-Benz Group i BMW, również zmagają się z problemami i rozważają nowe podejście do produkcji pojazdów elektrycznych.
Problemy dotyczą całego łańcucha dostaw. Producenci części Schaeffler i ZF Friedrichshafen planują zwolnienia liczone w tysiącach likwidowanych stanowisk pracy. Również Bosch, spółka produkująca AGD, ma problemy. W zeszłym tygodniu poinformowała, że nie osiągnie swoich celów finansowych. Producent opon Continental planuje pozbyć się walczący o przetrwanie oddział produkujący części samochodowych.
Scholz ma coraz więcej problemów z koalicjantami
Spiętrzenie złych wiadomości zmusił rząd w Berlinie do wzmożenia wysiłków na rzecz poprawy sytuacji. Trudna sytuacja gospodarcza nasiliła również pogłębiające się podziały w trójpartyjnej koalicji kanclerza Olafa Scholza. On i jego ministrowie odbyli równolegle spotkania z grupami przemysłowymi i urzędnikami związkowymi, publikując jednocześnie sprzeczne dokumenty polityczne na temat tego, jak wyprowadzić gospodarkę z zapaści.