Rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła manewry

Jak informuje rosyjskie ministerstwo obrony, rozpoczęły się wielkie manewry marynarki wojennej. Kreml twierdzi, że w ćwiczeniach wezmą udział okręty z trzech głównych flot rosyjskiej marynarki wojennej: północnej, bałtyckiej i pacyficznej, a także z flotylli kaspijskiej. Oznacza to, że w ćwiczeniach zaangażowane nie będą jedynie jednostki stacjonujące na Morzu Czarnym. W obecnej sytuacji taki ruch nie jest zaskoczeniem.

Podziw mogą budzić przedstawione przez Rosjan liczby. Mowa bowiem o tym, że w ćwiczeniach weźmie udział ok. 300 jednostek nawodnych i podwodnych (mowa zarówno o okrętach wojennych jak i statkach pomocniczych) oraz 20 tys. członków załóg cywilnych i wojskowych. Dodatkowo działania wspierać ma 50 samolotów i 200 jednostek sprzętu wojskowego i specjalnego.

Dlaczego rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła manewry?

Jaki jest cel rosyjskich ćwiczeń? Jak tłumaczy ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej, manewry mają sprawdzić przygotowanie wszystkich jednostek do działań bojowych. Szczególny nacisk kładziony jest na działania organów dowodzenia w strefach operacyjnych poszczególnych flot oraz flotylli kaspijskiej.

Marynarka wojenna ma jednak być skontrolowana nie tylko na najwyższych, ale także tych niższych szczeblach dowodzenia. Sprawdzone będą załogi okrętów, piloci lotnictwa morskiego oraz personel oddziałów przybrzeżnych. W trakcie manewrów ma dojść do licznych ćwiczeń bojowych z praktycznym wykorzystaniem broni. Rosjanie informują o planach wykonania ponad 300 takich strzelań.

Rosyjska armia się szkoli

Nie jest to pierwszy przykład działań rosyjskiej marynarki wojennej w ostatnich tygodniach. Kilka dni temu media na całym świecie pisały o ćwiczeniach rosyjskiej korwety Soobrazitelny oraz chińskiego niszczyciela Jiau Zou. Te odbyły się w Zatoce Fińskiej. Załogi obu okrętów ćwiczyły ostrzał z własnej artylerii.

„Wspólne rosyjsko-chińskie ćwiczenia typu Passex odbyły się na poligonie marynarki wojennej Leningradzkiej Bazy Marynarki Wojennej Floty Bałtyckiej na wodach Zatoki Fińskiej” – podano w komunikacie służby prasowej Floty Bałtyckiej.

W czasie szkolenia okręty miały za zadanie wykryć pola minowe zainstalowane przez przeciwnika i przy pomocy własnych armat je zniszczyć. Dodatkowo przeprowadzona została operacja poszukiwawczo-ratunkowa i udzielono pomocy okrętowi nawodnemu, który symulował uszkodzenie w trakcie walki.

ikona lupy />
Chiński niszczyciel Xiamen (154) typu 052D (kod NATO: Luyang III). To właśnie tego typu okręt brał udział w paradzie w Petersburgu. Jednostki są często porównywane do amerykańskich okrętów wyposażonych w system Aegis. / Ministerstwo Obrony Japonii / A1220530

Po zakończonych ćwiczeniach chiński niszczyciel Jiao Zuo nie opuścił rosyjskiego portu. 28 lipca 2024 roku wziął on udział w głównej paradzie morskiej, która odbyła się w Petersburgu z okazji Dnia Marynarki Wojennej. Rosyjskie wojna ćwiczyły w ostatnim czasie także m.in. z wojskami Białorusi czy Republiki Południowej Afryki.