"Podejmujemy wkalkulowane ryzyko" - powiedział premier Joseph Muscat w poniedziałkowym wywiadzie, zapowiadając walkę z "warstwą biurokracji" i oferując szybką ścieżkę rejestracji dla cyfrowego biznesu.

Przy stawce podatkowej na poziomie zaledwie 5 procent, rząd niedawno uchwalił przepisy, które mają na celu ułatwienie handlu i emisji kryptowalut. Giełda na Malcie prowadzi również rozmowy z firmami na temat notowań cyfrowych aktywów.

Kroki podejmowane przez rząd Malty mają sprawić, że najmniejsza gospodarka Europy ma stać się jedną z najbardziej przyjaznych na świecie dla branży blockchain.

Kiedy kupować bitcoiny, żeby zarobić? Amerykańscy naukowcy znaleźli odpowiedź

Krytogiełda Binance, założona w ubiegłym roku w Hongkongu, a obecnie jedna z największych platform handlu kryptowalutami, zapowiedziała w marcu, że przeprowadza się na Maltę po tym, jak regulatorzy w Azji rozprawili się z wirtualnymi pieniędzmi. Jak wynika z badań Morgan Stanley, wyspa zdobywa olbrzymi udział w transakcjach kryptowalutowych. Binance współpracuje także z innymi inwestorami w celu utworzenia Founders Bank - instytucji obsługującej klientów cyfrowych zarejestrowanych na Malcie.

"Mamy turystykę, mamy branżę usługową, mamy finanse i gry", powiedział Silvio Schembri, sekretarz parlamentarny ds. usług finansowych, gospodarki cyfrowej i innowacji. Kraj współpracuje z audytorem PricewaterhouseCoopers, aby uruchomić licencje blockchain dla podmiotów regulowanych, które zostaną wydane w listopadzie - powiedział.

Na niedawne sukcesy gospodarcze Malty, pada długi cień obaw związanych z problemem prania brudnych pieniędzy. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego poinformował ostatnio, że maltański organ nadzorujący naruszył przepisy dotyczące prania pieniędzy, bo nie przeprowadził skutecznego nadzoru nad Pilatus Bankiem.

"Widzę blockchain jako technologię będącą częścią rozwiązania, jeśli chodzi o procedury należytej staranności i przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy" - powiedział Muscat. "Zdajemy sobie sprawę z problemów związanych z praniem brudnych pieniędzy w całej Europie i nie sądzę, aby można było je przypisać konkretnemu krajowi, np. Malcie."

Istnieje duża rozbieżność w sposobie postrzegania kryptowalut przez instytucje finansowe. Władze francuskie w lutym wprowadziły rygorystyczne standardy sprawozdawczości i zakaz reklamy elektronicznej, podczas gdy szwajcarscy urzędnicy walczą o to, by stać się "krypto-narodem". Chiny zakazały emisji nowych kryptowalut i ograniczały lokalny handel. USA podjęły kroki w celu uregulowania przepisów.

Pod względem regulacji w dziedzinie gier online Malta jest w światowej czołówce i premier Muscat uważa, że podobnie może być w obszarze technologii blockchain.

Przyszłe regulacje są jeszcze nieznane, ale osoby związane z branżą są optymistami. W trakcie niedawnej kolacji na Malcie z politykami i bankierami, Michael Bianchi, prezes giełdy Binance wspierającej Founders Bank, wzniósł toast za przyszłość Malty, nazywając ją "wyspą blockchain".

Powstaje bitcoinowa policja. Czy to ukróci manipulacje i oszustwa na rynku?